Jaroslav „Jerry“ Gebr

V Česku narozený výtvarník Jaroslav „Jerry“ Gebr vystudoval svůj obor na evropských akademiích v Praze, Mnichově a Florencii. Po čtyřletém pobytu v Jižní Americe, během něhož se věnoval portrétování a chrámovým freskám, se stal občanem Spojených států a začal pracovat v Hollywoodu.
Jeho malby a scénické umění se uplatnily hlavně ve značném počtu klasických filmů, jako „The Sound of Music“, „My Fair Lady“, „The Shoes of the Fisherman“, „The Sand Pebbles“, „Scarface“, „Comes A Horseman“, „Batman“ a „Star Trek“. V poslední době pak ve filmech „The Princess Diaries“ a „The Coutry Bear“.
Jerry spolupracoval s mnoha význačnými režiséry filmového průmyslu, m. j. s Johnem Bedhamem, Clintem Eastwoodem a Stevenem Spielbergem. Patrně nejznámější je pro svou výraznou titulní práci na filmu (The Sing s herci Paulem Newmanem a Robertem Redfordem. Jerry má rovněž rozsáhlé zkušenosti s televizními seriály jako je „Rod Serling´s Night Gallery“, „Kojak“, „Columbo“ a „Murder, She Wrote“.
Během své kariéry rozšířil svou činnost v Hollywoodu i na nezávislé zakázky pro rozličné klienty, včetně US Armády a námořnictva, Circus Vargas, Hastiings School of Law, Harcourt-Brace Jovanovich, Jules Stein Eye Institute UCLA, větší zábavná místa v Atlantic City a Las Vegas, pro LA Holocaust Memorial, jakož i a pro soukromé sbírky.
Je dlouholetým členem institucí Local 816, I.A.T.S.E. a Academy of Motion Picture Arts and Sciences.
Jaroslav „Jerry“ Gebr
26. 5. 1926 – 7. 2. 2013
Jaroslav Gebr, opravdový a nefalšovaný umělec, je na obrázku vlevo s jedním ze svých unikátních obrazů, které figurovaly ve zkušebních epizodách „Noční galerie“ od Roda Serlinga. Jerry zemřel pokojně po dlouhé nemoci ve svém domě v Tarzane v Kalifornii, tak jak to bylo jeho přáním. Svou více než padesátiletou kariéru v Hollywoodu začal u firem Fox a MGM, posléze se stal šéfem Oddělení jevištního umění v Universal Studios, kde pracoval více než 30 let. Do práce přišel pozdě jen jednou, a to když on i všichni ostatní byli zdrženi velkou havárií na dálnici. Jeho profesionalita a nadšení pro vše, co dělal, byly legendární. Jerry se stal v roce 1984 členem Akademie filmových umění a věd, a obdržel řadu ocenění pro svou rozsáhlou práci ve filmovém průmyslu. I přes obrovské úspěchy však zůstal velmi skromným člověkem. „Myslím, že jsem udělal dost dobré práce,“ řekl své ženě, když se ho ptala, jak je spokojen se svým životem. A Jerry nikdy nepřestal kreslit, filmovat a malovat. Některé z jeho pozoruhodných prací je možno vidět a číst o nich na jeho webových stránkách jerrygebrart.com a gebr.art.com. Jerry měl rád literaturu a sport. Na každou otázku z historie měl rád literaturu a sport. Na každou otázku z historie měl vždy správnou odpověď. Sám hrál lední hokej a tenis, a s oblibou sledoval americký fotbal. Miloval moře, miloval zvířata, miloval přírodu – byl prostě milovníkem života. Sám aktivně rozhodoval o svém zdravotním programu a statečně bojoval až do konce. Jeho oddané manželce, jakož i rodině a přátelům, po něm zůstává bolestná prázdnota spolu s nezapomenutelnou vzpomínkou. „Besame, Mucho...!“
New York Times
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad