Člověk hledající své místo v přírodě

PŘÍRODA je jako pecen chleba. Základ našeho pozemského žití. Člověk v ní hledal vždy své místo. Nejsnazší, i když přitom člověk žil neobyčejně těžce, to měl v pravěku. Příroda ho obklopovala jako jediná paní a možnost. Byla příliš silná na to, aby se člověk nad ní vyvyšoval.
Tak tomu bylo dlouho, téměř donedávna. Jeho chalupy, kostelíky, stavení s přírodou splývaly, protože to ani tehdejší lidé jinak necítili a neuměli. Ani v dobách majestátních a myšlenkově ohromných kultur, jako bylo období antiky, ani nikdy nikoho nenapadlo, že třeba chrám bohů není třeba vytvořit na nejlepším místě. Jinak by se bohové mstili, a to byla vážná věc. Nás by mělo zajímat, jak bylo možné, že v dobách vzdálených a v povědomí současníků, často velmi nedokonalém podvědomí, tedy dobách hloupějších, nevědeckých, neinformovaných a podobně, lidé vlastně vždy věděli, kam je vhodné co postavit, jak to má být veliké a skromné, či do určité míry vyzývavé. Co se stalo, že tak mnozí a to i ti, kteří jsou pokládáni za odborníky, to již dosti dlouho neví? I vznešenost a pýcha parků a zámků měla své meze. I kolosy a pyramidy se hodily jen do pouště. Ať to byla krása prostá, třeba krása řecká, tak krása nápadná a vypočítaná na vnější účinek, třeba anglické či francouzské šlechty, vždy toužila vytvořit JEDNOLITOU SCENERII S PŘÍRODOU, KVĚTY I STROMY. Tehdy a tady, se člověk DOKÁZAL S PŘÍRODOU SHODNOUT A DOMLUVIT, PROTOŽE MĚL POTŘEBU KRÁSY. Nedovedl si BEZ KRÁSY SVŮJ DOMOV, jak dnes řekneme ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, PŘEDSTAVIT.
Zdeněk PokornýHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad