Třeskutý doběh bostonského maratonu

Ota Ulč 5 2013 Ostatní česky

V předcházejícím dni jsem dopsal text s názvem "Z vězeňské kobky k profesorské kariéře", který poněkud s následnou událostí ve státě, zvaném lidová demokratická republika Massachusetts, trošku souvisí

Na rozdíl od českých škol, kde se známkuje od jedničky do pětky, v Americe používáme písmena - od A do F (Failure). B by tedy byla naše dvojka - známka "chvalitebná". Nejen Boston, ale také Benghazi, místo zavraždění čtyř Američanů včetně velvyslance, jemuž se dalo předejít včasnou, avšak neuskutečněnou evakuací.

Byla to doba vrcholící volební kampaně v domácím prostředí, a vůbec nebylo v zájmu

kandidáta usilujícího o znovuzvolení, připustit, že pachatelem byla al-Kajda, organizace údajně jím zdecimovaná. Proto po několik nejen dnů, ale týdnů, Bílý dům svými mluvčími opakoval báchorku, očividnou lež, s obviňováním jakéhosi egyptského kvůrce videa, jež sice nikdo neviděl, nicméně postačilo rozlítit mohamedánské masy na vzdáleném severoafrickém kontinentě, aby započaly s vražděním.

V pondělí 15.dubna Barack Hussein Obama zareagoval na bostonský masakr jím čteným prohlášením, v němž se vyhnul použití politicky háklivého slova "terorismus." Však na takovou opatrnost máme nejeden precedent. Příkladem nám poslouží událost na vojenské bázi Fort Hood v Texasu, kde mohamedánský fanatik se slovy "Allahu Akbar!"

způsobil smrt víc než tuctu obětí. To však z hlediska Obamovy administrativy se hodnotilo jako "nehoda v pracovním protředí," která přece nemohla mít nic společného s islámem, náboženstvím míru, jak velmi dobře, politicky korektně známo. (Podobný eufemismus použila rodná strana KSČ v mé rodné Plzni, na reakci pracujícího a přes noc ožebračeného lidu na měnovou reformu 1.června 1953: tehdy byl režim na pár dní značně viditelně suspendován, a takové potupě se dostalo oficiálního označení "plzeňské události." Za pár týdnů si budeme připomínat 60.výročí této revolty, pramálo ve světě známé a přitom té zcela první ze všech satelitních lido-demo zemí. To daleko líp známé povstání v Dederonii započalo o sedmnáct dní později..)

Veřejnost se poněkud podivila nad Obamovým opatrnickým hodnocením výbuchu, způsobivším smrt prozatím tří osob, 200 zranění, přes třicet urvaných údů, různě poletujících. "V každém případě to vypadá jako akt teroru a my to tak budeme hodnotit," poslézeoznámil mluvčí Bílého domu agentuře Reuters.

Přemnohé se mění nejen v našich končinách. Vzpomeňme: George W. Bush přirovnáván svého času a vlastně i později k Hitlerovi, Satanovi, zatracován jako "tyrannical emperor." Profesor na proslulé právnické fakultě univerzity Yale ho charakterizoval jako "nejnebezpečnějšího člověka na světě." Profesor na univerzitě Purdue vyjádřil svou nejistotu, zda Amerika a Izrael si nezorganizovaly onen útok 11.září 2001, zničit mrakodrapy na Manhattanu, též vehementně se strefit do Pentagonu. (Však i Češi si trošíčku přisolili podobným uvažováním . Aureola takto nejvýznamněji se projevivšího myslitele zřejmě náleží blízkému spolupracovníku prezidenta , který nedávno nikoliv z vlastní vůle defitivně končil. )

Vraťme se k metamorfozám: sice ne všichni muslimové jsou teroristé, ale naprostá většina teroristů muslimy jsou. Připuštění takové samozřejmosti je nutno s velikánským rozhořčením zapudit jako hřích, ba zločin islamofobie. A v souvislosti s rasově sporným znovuzvoleným prezidentem i důkazem rasismu. Tak opakovaně zdůrazňoval bývalý prezident James E.Carter.

- - -

Od doby masivního útoku se sebevražedným použitím letadel 11..září 2001, tento zásah v Bostonu 15.dubna 2013 byl první úspěšný . Senátorka Dianne Feinstein, Kalifornie, předsedkyně zpravodajského výboru , prohlásila (Newsmax, 15.1.2013), že americké špionážní agentury neměly o plánované akci , jejích organizátorech, žádné informace. Volba tohoto dne, který v státě Massachusetts byl státním svátkem (Patriotic Day), v souvislosti s tradičním maratonem s 25.000 běžci z přemnoha států světa, a půl milionem diváků ,byla událost s maximálním mediálním potenciálem, s televizními kamerami soustředěnými v samém cíli soutěže, kde k explozím došlo. Taková priorita by mířila k al-Kajdě jako nejpravděpodobnějšímu pachateli. Rovněž složení výbušnin - hydrogen peroxide explosive - směřuje k tomuto zdroji. Netypické ale bylo použití relativně malých bomb. Prozatím nelze vyloučit akt zcela jinak motivaného jedince - však 15.duben je tradičním dnem končící lhůty pro každoroční daňové přiznání - čili důvod k pořádné grievance ("stížnost, rozhořčení, zlost").

Jak ale rozlišit terorismus domácí a zahraniční? Americké dítě arabských rodičů, které chodilo do školy v Pasadeně nebo částečně v Paříži či Pešaváru, pak si chce zařádit.

V témže zdroji z téhož dne čtyřhvězdičkový generál Michael Hayden, bývalý ředitel špionážního kolosu CIA. , vyjádřil názor, že al-Kajda, vzdor své preferenci soustřeďovat se na co nejefektnější symbolické zásahy, z důvodů praktických dá přednost méně ambicooznim akcím, s méně náročným a riskantním plánováním, menším počtem zúčasněných a tím i menší pravděpodobností předčasného prozrazení. Všeho všudy menší útoky, ale ve větším množství.

Pete Hoekstra, bývalý zákonodárce ze státu Michiganu , současně člen poradního výboru globální výzvědné a prognostické služby LIGNET ve Washingtonu odhaduje velmi brzké zjištění zdroje, al-Kajdy pravděpodobně buď z oblasti Maghreb (severozápadní Afrika) nebo z Jemenu, arabského poloostrova, působiště nyní již permanentně deaktivovaného al-Awlakiho, co nám poslal na letadle sebevraha s explozivním spodním prádlem.

Mluvčí pakistánského Talibánu, který trénoval Faisala Shahzada, aby v New Yorku s pomocí bomby ve vozidle rozmetal tamější Times Square, telefonicky kontaktoval tiskovou agenturu Associated Press, a popřel jakoukoliv účast na bostonském maratonském útoku.

Nepotvrzena zůstává zpráva, addresovaná agentuře WND (16.4.2013)

z Gazy od Jihadiya Salafia, odnože al-Kajdy, že došlo k uvěznění džihádistů v Pakistánu a Afghánistánu v souvislosti s Bostonem. Ten se údajně stal dějištěm pomsty

za útok amerického letectva, v němž došlo k zabití pěti Talibánců, včetně jejich velitele.

Zcela potvrzena ale zůstává zpráva z Bostonu o zadržení dvacetiletého občana Saúdské Arábie, ,někdejšího studenta se studentským vizem již prošlým, který z místa exploze prchal se raněním ( šrapnel v noze), byl lapen, v nemocnici je ošetřován a neméně pečlivě hlídán. Jeho byt již navštívily vyšetřující orgány pod vedením F.B.I.

Důkladně se pracuje na analýze veškerých video materiálů, elektronické komunikace, veřejnost přináší k identifikaci svou žeň čerstvých fotografií.

Šťastnou výhodou bombového útoku byla jeho lokace - pár posledních metrů před cílem, kde ve zdravotnických stanovištích odborný personál čekal asistovat schváceným atletům s rozdrásanými chodidly. A najednou se lékaři a ošetřovatelky museli potýkat s druhem zranění, spatřitelným na bojištích. Okamžitá pomoc poskytnuta a nemocnice - s reputací jedné z nejlepších na světě - v dosahu za pět minut. Touto výtečnou shodou okolností se podařilo zredukovat počet fatálních případů na možné až nemožné minimum.

- - -

Předpokládám, že rovněž s důkladným úsilím probíhá snaha prokázat, že toto zabíjení nezavinili ubozí mohamedáni, oběti zlolajné islamofobie, ale extrémní pravičáci, křesťanští radikálové, možná třeba i severokorejští nacionalisté, k poctě stých narozenin dědečka Kim Il-sunga, zakladatele jejich apokalyptického státu.

Než se mi ale podaří tento text odexpedovat do Prahy, třeba už všechno bude zcela jinak vyřešeno.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012