Slovo na květen

Už pátý měsíc se táhne kauza šílené amnestie, kdy byli z věznic propuštěni kromě „normálních“ kriminálníků i ti největší korupční zloději. Veřejnost se ptá ústy několika i nevládních organizací, kdo vlastně tu amnestii připravil. Hradní poradce Mynář vystoupil s tvrzením, že už se to ví a jmenoval několik osob, mezi nimi právníka Pavla Hasenkopfa. Ten se tomuto nařčení brání. V pátek předal do podatelny Hradu veškeré podklady, které mají dokazovat, kdo je autorem novoroční amnestie. Čeká se na prezidenta Zemana, zda-li jméno ( jakéhosi Koudelky - to už si špitají i vrabci na střeše- z Ministerstva spravedlnosti,) zveřejní. Jestli to neudělá prezident, udělá to prý Hasenkopf. Ministr spravedlnosti Blažek také vystoupil s prohlášením, že ministerstvo se na amnestii nepodílelo. Bývalý prezident Klaus dokola tvrdí, že si amnestii připravil sám. Ten tedy má hroší kůži! Pustit z věznic na 60 tisíc zlodějů, násilníků, podvodníků a vrahů…
Ros Hedvicek rozeslal po světě video ze „zlaté Prahy“, kde jsou natočeni různí zloději –taxikáři, výčepní, pouliční zloději, prostitutky a prodejci drog… toto video je údajně z jakéhosi amerického média. I když je pan Hedvíček známý grafoman a nenávistník Česka, záběry jsou realistické a člověku je stydno s jakými to individui bydlí v jednom městě.
Deník MF Dnes přinesl 6. 5. na titulní stránce článek na téma dravých exekutorů. O tom, jak snadnou kořistí jsou pro ně schizofrenici. Mnozí z takto nemocných lidí, kterým nedostačují malé invalidní důchody, se nechají zlákat půjčkami. Nabídky na ně civí z každého rohu. A banky ochotně půjčují. Horší je to pak se splácením. Ale tito nemocní si nedokážou představit následky…
Média se vyžívají v tom, aby nám hrůznou skutečnost, ve které žijeme, ukazovali na plné pecky. Prý to čtenáři a posluchači žádají.
Mnozí lidé však raději nečtou noviny a neposlouchají zprávy v televizi a v rádiu.
Na zítra jsem měla objednané taxi. Už léta mne vozí na letiště taxikář Mirek. Je spolehlivý, neokrádá a vždycky si hezky popovídáme. Před chvíli mi telefonoval. Nikam mne zítra nepoveze. V úzké malostranské uličce, jednosměrce, do něj v plné rychlosti narazilo policajtské auto. Jelo v protisměru. A jeho auto odepsalo. Jak se při vyšetřování ukázalo, policie se snažila nehodu zkreslit a vlastně ji „hodit“ na Mirka. A jak se ještě za další chvíli ukázalo, v tom útočném autě nejeli policisté, ale prezidentova ochranka. A jak tam tak poškozený i škoditelé stáli a řešili co dál, prohnalo se stejným – zakázaným – směrem několik dalších aut s majáčkem…
Už mne ani ten voňavý kvetoucí šeřík v ulicích nezvedá náladu…
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad