Výstava Stanislava Chládka zahájena - možnost zakoupení unikátních "mayských" fotografií ve prospěch MČK

Maf 5 2013 Aktuality česky

Dneškem byla zahájena výstava Podivuhodní Mayové a jejich svět, kterou připravil Mezinárodní český klub. Stanislav Chládek žijící v USA přivezl do Prahy unikátní fotogafie velkých formátů, pořízené na dobrodružných výprav do hlubin mayské civilizace. Výstavu uvedla Doc. Markéta Křížová z FF UK, promluvil též Doc. Ivan Havel. Vynikajícím vínem nás sponzorsky zásobilo vinařství Bauman z Velkých Bílovic. Fotografie si můžete prohlédnout do 31. 5. v Klubu Kaštan, scéna Unijazzu, Bělohorská 150, Praha 6. Výstava je přístupná v době konání kulturních akcí, tedy vpodvečer a večer. Její návštěvu lze tedy vhodně spojit s návštěvou některé kulturní akce v klubu, určitě si vyberete.

 

Díky velkorysosti autora však také můžete zakoupením některé přispět na další kulturní činnost Českého dialogu a MČK a navíc ozvláštníte svůj interiér doma či v práci netypickou fotografií. Vášeň Stanislava Chládka pro etnografické výzkumy na téma původních amerických civilizací jej dovedla už dvakrát na naše Hovory bez hranic. Tato výstava je dalším vyústěním spolupráce. Více o něm si můžete přečíst v dřívějších článcích na našem webu, například zde:

http://www.cesky-dialog.net/clanek/5419-stanislav-chladek-v-hovorech-bez-hranic-podruhe/

nebo zde

http://www.cesky-dialog.net/clanek/3325-mezinarodni-cesky-klub/

Ale nejvíce se dozvíte v posledním čísle časopisu Xantypa, kde vyšel obsáhlý článek - životní příběh Stanislava Chládka, československého reprezentatnta v kanoistice, chemika - vědce na amerických univerzitách a posléze vášnivého etnografa.

Zde alespoň krátké info o autorovi a vzniku jeho "mayských bádání".

 

Stanislav Chládek  (* 1937 v Brně)

Narodil se v rodině obchodníka s textilem, dětství prožil v Hrotovicích u Třebíče. Rodině byl po roce 1949 obchod znárodněn a zabaven dům, kde žili. I se špatným kádrovým posudkem vystudoval úspěšně VŠCHT, také díky svému ochránci, prof. Jiřímu Mosteckému, a mohl pracovat na Akademii pod ochrannou rukou prof. Šorma. Od 60. let se věnuje kanoistice,

v níž dosáhl mezinárodních úspěchů. Po odchodu z Československa roku 1969 působil v USA jako biochemik na univerzitách v Texasu a Michiganu, ale hostoval i v Německu.

V letech 1991–2004 se věnoval obchodu s kajaky, od té doby je na volné noze. Stále

sportuje a nyní jako nezávislý badatel také studuje domorodé kultury Severní a Střední Ameriky, zejména jejich skalní umění a rituální jeskyně. Při svém bádání spolupracuje s významnými institucemi a archeology v USA a Střední Americe.

Standa se ženou Emou mají dvě dcery: Dana se věnuje stejnému sportu jako rodiče, slalomu na kajaku, a je mnohonásobnou vítězkou různých šampionátů a držitelkou bronzové olympijské medaile z Atlanty a stříbrné z Barcelony. Na kajaku závodí již i její dvě dcery Maya a Zoe. Mladší dcera Petra lyžuje a jezdí na kole, má tři děti: dceru Emilii a malé syny Tomáše a Petra; desetiletá Emi (Emča) už úspěšně závodí na lyžích.

 

Jak vznikl Standův zájem o dávné Maye? Zde jsou jeho vlastní slova:

„Více než před deseti lety jsem hleděl mezi stalaktity v hlubinách jeskyně Balankanché na mexickém Yucatánu na sbírku mayských keramických nádob a vykuřovadel. Bylo to poprvé, co jsem navštívil mayskou rituální jeskyni, a otázky se ve mně zvedaly jako stalagmity kolem. Co způsobilo, že Mayové přinesli do těchto temných hlubin vlhké jeskyně obětiny, aby zde provozovali své rituály? A ozývaly se ještě více, když jsem o léta později zíral na hromady lidských koster ležících v načervenalém bahně v hlubinách jeskyně Midnight Terror v Belize. Co se tu stalo? Používala se jeskyně jako pohřebiště nebo patřily kostry lidským obětem?

Začalo to dost nevinně. V roce 2001 na rodinné dovolené v Tulumu na Yucatánu, mi moje mladší dcera Petra, která čerstvě ukončila španělskou jazykovou školu v guatemalském Santiago Atitlán, přinesla knihu Maya Cosmos. Začal jsem číst a k velké rozmrzelosti odpočívající rodiny jsem nedokázal přestat. Zaujalo mě to a zatoužil jsem poznat tajemné Maye, vidět jejich města, zkoumat temné podzemí.

Krátce poté jsem začal do Mezoameriky jezdit a kdykoli a kdekoli jsem měl příležitost, prozkoumával jsem mayské jeskyně a zříceniny jejich dávných měst ukrytých v džungli. A pak jsem potkával dnešní Maye, potomky těch dávných lidí, kteří vytvořili tuto skvělou kulturu a poznával jejich život, náboženství a rituály. Mé cesty měly nádech dobrodružství a exotiky. Zpočátku jsem neměl ani tušení, kam mě pátrání zavede. Nyní, po více než deseti letech,  mohu svá mayská dobrodružství zdokumentovat těmito fotografiemi…..“

Foto: rodinný archiv - Stanislav Chládek se svojí ženou Danou na Rio grande v roce 1970

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012