Stalo se v dubnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 5 2013 Aktuality česky

Všechny události byly zapomenuty v pondělí 29. dubna, kdy v deset hodin dopoledne u Národního divadla vybuchl dům. Všichni jsme to viděli v televizi, fotky byly v novinách a tak víme, že bylo raněno přes čtyřicet lidí, které zasypaly trosky v úzké Divadelní ulici. Je to spíš ulička, proto se kusy zdí, rámy oken a spousty rozbitého skla odrazily od protější zdi a vracely se zpět. Takže to byl dvojitý masakr. Spousta krve a nářku. Jednotky záchranného systému byly na místě v rozmezí pár minut, místo bylo vyklizeno a uzavřeno. Tato část centra Prahy tonula v dopravním zmatku, protože křižovatka na Národní třídě a Smetanově nábřeží spojuje oba břehy Vltavy. Poškozena byla i fasáda Nové scény Národního divadla, proslulá Divadelní kavárna, Slávie a budova Akademie věd. Galerie Sklenář na nábřeží přišla také o část vzácných vystavených obrazů... Vedlejší FAMU a Fakulta sociálních věd jsou také vymláceny, z opravované budovy Národního divadla tlaková vlna skoro smetla pracující dělníky na lešení.

Odpoledne byla tisková konference s primátorem Svobodou a šéfy hasičů, záchranářů, policie a ostatních záchranných složek. Stručná a s maximem informací: především byl vyloučen bombový útok, kterého se všichni děsili. Šlo o výbuch plynu. Vzhledem k labyrintu chodeb a sklepů v této ulici nemusel plyn ani unikat přímo v poškozeném domě.

Při vší této bídě se prokázalo, že jednotný záchranný systém je propracovaný a doslova během pár minut začal dokonale pracovat. V nemocnicích byly v pohotovosti speciální týmy, připravené na ošetření raněných.

Neshody o obsazení velvyslaneckých míst nebyly vyřešeny - naopak. Současný stav je možné nazvat zákopovou válkou. Prezident Zeman trvá na jmenování Livie Klausové velvyslankyní v Bratislavě, což je podle ministra zahraničí Schwarzenberga odměna za ostentativní podporu Zemana ve volbách. Naši i zahraniční zpravodajové ovšem připomínají, že důležitější je případné jmenování kosmonauta Vladimíra Remka velvyslancem v Rusku. Tento komunista je tak spjatý s bývalým Sovětským svazem, kde léta žil, že jsou oprávněné obavy o jeho pevnosti při obraně našich zájmů.

Na Pražském hradě byla vztyčena vlajka Evropské unie. Prezidentu Miloši Zemanovi pomáhal šéf Evropské komise José Barroso. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na tuto významnou událost nebyl pozván.

Premiér Petr Nečas navštívil naše vojáky v Afganistánu a sešel se také s prezidentem Hamídem Karzáím. Lobboval tam za český průmysl, který by mohl do země dovážet především kolejnice a stavět cementárny. Afganistán má v plánu vybudovat železniční síť, spojující zemi se Střední Asií.

Neustále sledujeme, co se vlastně skrývá za totálním rozbořením fungujícího systému Ústavu pro studium totalitních režimů.

Budeme slavit další významné dny: 18. ledna vzpomeneme Jana Palacha, který se na protest proti okupaci v lednu 1969 upálil. Janu Palachovi by letos bylo 65 let. Svůj den bude mít i J. A. Komenský, jehož si připomeneme 28. března.

Páter Josef Toufar, který byl v roce 1950 ubit komunistickou tajnou policií, se může stát naším dalším světcem. Biskupové schválili zahájení procesu jeho blahořečení.

Prezident Miloš Zeman se už konečně přestěhoval z paneláku do sídla: bydlí v Lumbeho vile nedaleko Hradu. Bývalý prezident Václav Klaus má být svědkem u soudu s Pavlem Vondroušem, který na něj loni v Chrastavě vystřelil z airsoftové pistolky.

Všichni profesionální i soukromí řidiči jsou osypaní hrůzou: začíná totální modernizace páteřní komunikace - dálnice. D1 bude postupně zavírána a opravována šest let. Budoucí uzavírky a kolony dávají naději železnicím: snad bude víc lidí jezdit vlakem!

Zemřela Margaret Thatcherová. O jejím přínosu evropské politice a ekonomii psal mj. i Václav Klaus, který ji označil za „jednu z nejvýraznějších politických osobností poslední čtvrtiny 20. století“.

Z ODS dál vystupují stovky lidí. Nedokážou totiž vysvětlit, o co vlastně straně jde...

Ray Kapaun přijal od prezidenta Baracka Obamy Medaili cti. Ta byla udělena in memoriam jeho strýci Emilu Josephu Kapounovi, který jako kaplan zahynul v padesátých letech ve válce v Koreji. Dobrovolně šel se svými vojáky do koncentráku a na smrt. Rod Kapaunů má české kořeny.

Historik Vojtěch Šustek vydal knihu „Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území tzv. protektorátu Čechy a Morava“. Jsou v ní fotografie, korespondence mezi německými politiky, zápisy z výslechů a seznamy obětí i udavačů. Letos vyjde ještě druhá část a příští rok třetí.

Prezident Zeman prohlásil v rozhovoru pro lokální deník Passauer Neue Presse, že Česko by mohlo přijmout euro do pěti let. Západní Evropa reagovala velmi zdrženlivě.

Souboj o prestiž mezi policií a justicí vyvrcholil: ředitel protikorupčního útvaru Tomáš Martinec rezignoval. Šéfka pražských vrchních žalobců Lenka Bradáčová mu mj. vytýkala, že jeho lidé vyráběli kauzy na zakázku a prodávali informace.

Nastala bitva o zákazníky: mobilní operátoři se předhánějí, který nabídne levnější telefonování.

Tajemník bývalého prezidenta Ladislav Jakl navrhuje, aby byla zakázaná cyklistika. „Čuchněte si k jejich propocenému triku a hned budete mít jasno, kdo tu zamořuje vzdech“, píše tento člověk. Dostal za to Zelenou perlu, která se uděluje za antiekologický výrok.

Jako obvykle, něco hezkého na závěr: ve španělském městě Cabárcénu porodila naše milovaná gorilka Goja z pražské ZOO své první mimino. Je dojemně starostlivá maminka a mládě má štěstí, že k němu lidé nemohou. Samou láskou by je umačkali...


 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012