Sen o říši krásy aneb Sbírka Jiřího Karáska ze Lvovic

Galerie, kterou založil na konci 19. století básník, spisovatel a představitel české dekadentní literatury Jiří Karásek ze Lvovic (1871 -- 1951), vznikla pro kolekci, jíž soustředil z obdivu a lásky k výtvarnému umění. Je výjimečná rozsahem a rozmanitostí, a především tím, že ji Karásek od začátku chtěl darovat Praze. Přes půl století sbíral umělecká díla -- zpočátku kresbu a grafiku pro plánovaný grafický kabinet -- po vzoru vídeňské Albertiny. V roce 1925 pak díla daroval Československé obci sokolské a byla instalována v Tyršově domě na Malé Straně. Tam je sám spravoval až do své smrti. Díky podpoře mnoha přátel a příznivců sokolů, Karáskova galerie na tři desetiletí oživila pražský kulturní život: expozice českého, slovenského a evropského výtvarného umění, jedinečná polská sbírka a rozsáhlá knihovna i archiv představovaly tehdy jednu z mála veřejně přístupných sbírek. Od roku 1955 je Karáskova galerie jako součást muzejních sbírek Památníku národního písemnictví hojně využívána pro studia i k ;různým výstavám.
U příležitosti životního jubilea jejího zakladatele můžete navštívit první část výstavy v Obecním domě (do 19. července 2001) s podtitulem České umění 17. -- 20. století. Představuje výběr ze sbírky českého umění s důrazem na období 19. a 20. století a na díla Karáskových současníků a souputníků. Svými díly jsou zde zastoupeni Mikoláš Aleš, Václav Brožík, Josef Mánes, Karel Hlaváček, Zdenka Braunerová, Jakub Schikaneder, Josef Čapek a mnoho dalších.
Druhá část výstavy (8. 8. -- 14. 10.) bude věnována evropskému umění a Slovanské galerii v ukázkách např. z ;děl Albrechta Dürera, Honoré Dumiera, Maurice Utrilla, Wlastimila Hofmana, Jacka Malczowského a dalších. Starší evropská grafika a kresba francouzská, nizozemská a italská je doplněna výběrem obrazů a plastik té doby. Poprvé je zde představen celek Slovanské galerie zahrnující i význačnou sbírku polského výtvarného umění.
Důležitou součástí obou výstav je oddíl, který vždy přibližuje osobnost Jiřího Karáska ze Lvovic, a to dokumentací ke sběratelově galerii, ukázkami ze sbírky starých tisků, bibliofilií, různých vydání Karáskových literárních titulů, korespondencí a ve fotografiích.
Česko-anglická vázaná publikace (400 stran, 283 reprodukcí) představuje ve statích historiků a v ukázkách literatury Karáska jako osobnost i jeho jedinečnou galerii.
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad