Dominika Hošková vystoupí s FOK a Sergem Baudem

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vás zve do Smetanovy síně Obecního domu na jeden z vrcholných koncertů své jarní sezóny. Ve dnech 10. a 11. dubna 2013 uvítá svého bývalého šéfdirigenta Serge Bauda.
A Český dialog připojuje, že jednou ze sólistek večera bude také Dominika Hošková, vynikající mladá violoncellistka, jejíž dráhu již dlouho sledujeme, a která také vystoupila již několikrát se svým otcem, Jiřím Hoškem, pro Mezinárodní český klub. Koncert ve Smetanově síni s orchestrem FOK pod taktovkou Serge Bauda bude jistě patřit k dosavadním vrcholům její dráhy, navíc v nové situaci, kdy se rodina mladé umělkyně nedávno rozrostla o prvního potomka. Máte-li možnost, zajděte, jistě to bude skvělý zážitek. Nebo si alespoň přečtěte..."vybíráme z tiskové zprávy pražských symfoniků.
MaF
Serge Baudo se vrací do Prahy pravidelně. V letech 2001 až 2006 vedl pražské symfoniky v prestižní šéfdirigentské roli, v níž se vždy zasazoval o provádění francouzské hudby. Řada francouzských skladeb zazněla pod jeho taktovkou v Čechách vůbec poprvé. I protentokrát přichystali Serge Baudo a pražští symfonikové koncertní program, který konvenuje s Baudovým původem.
Program otevře předehra k opeře Hectora Berlioze (1803–1869) Béatrice et Bénédict, inspirované Shakespearovou hrou Mnoho povyku pro nic. Skladatel napsal operu v závěru svého života, sužován zdravotními problémy, její hudba je však radostná a zářivá. Sám ji popsal jako „capriccio napsané hrotem jehly“.
Následuje jedno z vrcholných děl britského skladatele Edvara Elgara (1857–1934), melancholický i vznešený Koncert pro violoncello a orchestr e moll op. 85 v podání violoncellistky Dominiky Weiss Hoškové. Také tato skladba vznikla jako dílo zralého tvůrce, v době premiéry se však nesetkalo s odpovídající odezvou. O proslavení koncertu se postarala až v 60. letech 20. století legendární violoncellistka Jacquieline du Pré. Vyzdvihla jak virtuózní, tak výrazové přednosti díla a zajistila jeho stálou přítomnost na koncertních pódiích.
Druhá polovina večera bude patřit slavnému Stabat Mater Francise Poulenca (1899–1963), které vzniklo jako reakce na smrt malíře, scénografa a kostýmního návrháře Christiana Bérarda, Poulencova přítele. Někdejší člen slavné Pařížské šestky se prostřednictvím Stabat Mater obrací k Panně Marii z Rocamadouru, ale také ke svým hudebním předchůdcům – představitelům renesanční franko-vlámské polyfonie a k velikánovi francouzského baroka Jeanu-Baptistovi Lullymu. Poulencovo zpracování však vychází z moderního pojetí harmonie i rytmu. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a Serge Baudo přizvali k provedení tohoto díla sopranistku Olgu Jelínkovou a Kühnův smíšený sbor.
Dvojice koncertů se uskuteční ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze a Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad