Apríl!

Eva Střížovská 3 2013 Slovo redakce česky

Píšu tenhle úvodníček ještě pár dnů před prvním dubnem, protože od zítřka nemám na nic takového čas. Jsou velikonoce a s nimi i plno práce i plno radostí.  Ale už teď jsem celá rozradostněná tím, že duben je za vrátky. Je to báječný měsíc. Všechno se začíná probouzet po té zimní hrůze, letos tak moc dlouhé a studené.  Sněženky, fialky, petrklíče. Zlatý déšť. A také lidé (aspoň někteří). Já tedy ano. Mám tisíc plánů, co všechno v tom dubnu chci učinit…

Přestože jsem procestovala už kousek světa, nevím, zda-li i tam někde se apríl rovná dělati si šprýmy. Neptala jsem se, a když jsem jednou byla v dubnu v Texasu, tak jsem tam nic podobného nezažila.

Spisovatelka Alice Frostová napsala před několika lety útlou a vtipnou knížku s názvem Ať žije apríl! Vyprávěla příhody ze své rodiny i ze svých zaměstnání, kde se šprýmaři navzájem předháněli v těch nejlepších nápadech jak vyvést vtipem z rovnováhy jeden druhého, především však ty, jimž se říká suchaři. Kromě toho, že je knížka veselým čtením k oddychu, je i zamyšlením nad tím, jak si lidé za komunismu krátili dlouhou chvíli v práci, která se často jen předstírala. Někdo například s výkřikem  hoří!  přiměl lidi v kanceláři rychle vyběhnout před dům, jiný stál u okna a volal: koukejte, po mostě jde bílý slon!

A pak následovalo úsměvné zvolání: APRÍL!

A smáli se ti, kteří to „spískali“, i ti, kteří „nalítli“. Někteří měli originální nápady jak někoho zmást, to má Alice ve své knížce. (Máme ji pro zájemce v redakci.)

To byl prostě APRÍL Tedy jen 1. dubna.

Já to připomínám proto, že už nevím, čím optimistickým, veselým, pozitivním bych tento sloupek naplnila, tedy kromě těch petrklíčů, na které se těším. Protože situace v naší republice je – řečeno mírumilovně – nejasná. Pár soudních rozhodnutí padlo nad tuneláři, ti se samozřejmě odvolali, pár soudních rozhodnutí zase jiné omilostnilo, dneska Ústavní soud smetl ze stolu žalobu na bývalého prezidenta Klause, který amnestoval tisíce zločinců – tunelářů, korupčníků, a jiných gaunerů.  A bachař Vondruška, který mlátil vězně dnes skládal slib do zastupitelstva za KSČ v Libereckém kraji. Pravda je, že většina členů jiných stran než je KSČM a ČSSD opustila v té chvíli sál. Ale to je málo!  Ať už konečně tento provokující gauner jde do lochu!

Já jen mohu zvolat: Máme demokracii, dobré politiky, spravedlivé soudy – APRÍL!

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012