Romantická řeč květin

Gill Saudersová
Gill Daviesová
Romantická řeč květin
Fanny Robinsová (1802-1872) milovala květiny a nádherně je malovala. Její akvarely v Knize vzpomínek dodnes okouzlují i moderní společnost. Tehdy dívky nosily na svém oblečení nebo ve vlasech kvítka a každé z nich něco znamenalo. Muži naopak měli zdobené kytičkami knoflíkové dírky v klopě.
Květomluva byla ve viktoriánské době spolehlivým poslem špatných i báječných zpráv. A bylo nutné se ji naučit, protože dívka chodila do společnosti pod pečlivým dohledem gardedámy a vyměnit si pár vět se zajímavým mužem...? To nešlo.
Například jarní narcis už tehdy byl znamením egoismu a formálnosti, ale také vlastenectví, sebelásky, nejistoty a volal: zůstaň pořád tak milý – milá! Takže fajn, ale co si vybrat? (Důležitý byl v této tajné řeči také úhel stonku květin vůči oblečení nebo účesu, zdobení stužkou či otrhání lístečků...) U máku to je jednodušší: červený znamená radost a útěchu, šarlatový fantastickou výstřednost a bílý je symbolem spánku. Symbolickým významem lesní jahůdky je neskonalá dobrota. ( Kdo jednou okusil, nikdy se nenechá ošálit chutí jahody zahradní, že?) Taky se uvádí jako ztělesnění výtečnosti a prozíravosti. Některé květiny nám připomenou dětství, jiné první lásku a tak ji jen neradi odkládáme.
S květinami se samozřejmě pojí i symbolika náboženská, heraldická i každodenní. V knížce ovšem najdeme obrázky i jiných autorů ze starých tisků, ale ty respektují její celkový tón. Každý obrázek je kromě dokonalé charakteristiky květiny doplněn i zajímavostmi a láskyplnými slovy spisovatelů a básníků. Máte pocit, že každá stránka má jinou vůni.
Např. Alfred Tennyson napsal: „Zjara se kosatec v holoubka zářně mění a jinoch na jaře oddá se v lásce snění.“ A neznámý autor připomíná: „Obdiv si nezaslouží ten, kdo nejvíc květin dostal, ale ten, kdo jich nejvíc daroval“.
Knížka je to nádherná, v Cambridgi ve Velké Británii z ní v roce 2012 udělali šperk o 128 stranách. Prohlížejte si ji, když vám bude život připadat šedivý!
Vydalo nakl. Metafora
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad