Romantická řeč květin

Venda Šebrlová 3 2013 Knihy English

 

Gill Saudersová

Gill Daviesová

Romantická řeč květin

Fanny Robinsová (1802-1872) milovala květiny a nádherně je malovala. Její akvarely v Knize vzpomínek dodnes okouzlují i moderní společnost. Tehdy dívky nosily na svém oblečení nebo ve vlasech kvítka a každé z nich něco znamenalo. Muži naopak měli zdobené kytičkami knoflíkové dírky v klopě.

Květomluva byla ve viktoriánské době spolehlivým poslem špatných i báječných zpráv. A bylo nutné se ji naučit, protože dívka chodila do společnosti pod pečlivým dohledem gardedámy a vyměnit si pár vět se zajímavým mužem...? To nešlo.

Například jarní narcis už tehdy byl znamením egoismu a formálnosti, ale také vlastenectví, sebelásky, nejistoty a volal: zůstaň pořád tak milý – milá! Takže fajn, ale co si vybrat? (Důležitý byl v této tajné řeči také úhel stonku květin vůči oblečení nebo účesu, zdobení stužkou či otrhání lístečků...) U máku to je jednodušší: červený znamená radost a útěchu, šarlatový fantastickou výstřednost a bílý je symbolem spánku. Symbolickým významem lesní jahůdky je neskonalá dobrota. ( Kdo jednou okusil, nikdy se nenechá ošálit chutí jahody zahradní, že?) Taky se uvádí jako ztělesnění výtečnosti a prozíravosti. Některé květiny nám připomenou dětství, jiné první lásku a tak ji jen neradi odkládáme.

S květinami se samozřejmě pojí i symbolika náboženská, heraldická i každodenní. V knížce ovšem najdeme obrázky i jiných autorů ze starých tisků, ale ty respektují její celkový tón. Každý obrázek je kromě dokonalé charakteristiky květiny doplněn i zajímavostmi a láskyplnými slovy spisovatelů a básníků. Máte pocit, že každá stránka má jinou vůni.

Např. Alfred Tennyson napsal: „Zjara se kosatec v holoubka zářně mění a jinoch na jaře oddá se v lásce snění.“  A neznámý autor připomíná: „Obdiv si nezaslouží ten, kdo nejvíc květin dostal, ale ten, kdo jich nejvíc daroval“.

Knížka je to nádherná, v Cambridgi ve Velké Británii z ní v roce 2012 udělali šperk o 128 stranách. Prohlížejte si ji, když vám bude život připadat šedivý!

Vydalo nakl. Metafora

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012