Zeman, Klaus a Klausová...

Venda Šebrlová 3 2013 Aktuality česky

... jak se to rýmuje? Klausovic klan mohutně podpořil v druhém kole prezidentského kandidáta a Livie Klausová se navíc zapojila prohlášením, že na svém místě nechce vidět cizinku. Přímý útok na paní Schwarzenbergovou nezůstal bez odezvy, lidi to hodně naštvalo. Pořád jsme věřili, že paní Livie není tak prvoplánově zaťatá proti ministru zahraničí a že zachová svoji důstojnost. Mýlili jsme se...

Mluvčí Hradu Hana Buriánová oznámila, že prezident Zeman by rád viděl tuto spřízněnou duši na postu velvyslankyně v Bratislavě. (Jestli to někomu připomíná koaliční smlouvu, patří mu to! Nemá si toho tolik pamatovat!)

Je pravda, že Livie Klausová je vzdělaná paní a jako Slovenka mluví dokonalým spisovným jazykem. Bývalá slovenská diplomatka Magda Vašáryová k tomu podotkla, že Livie Klausová je „intelektuálně zdatná osoba a práci diplomata by se naučila velmi rychle“ a na úřadu že je konec konců na každodenní práci dost lidí. Ani Miloši Zemanovi nevadí, že kandidátka na velvyslankyni není kariérní diplomatkou a nemá potřebnou průpravu.

Je to samozřejmě něco za něco. Václava Klause je momentálně těžké umístit někam na výsluní, ale podpora se musí odměnit a to velvyslaneckým místem pro jeho ženu.  Lahodí mi (nereálná) představa, že by bývalý prezident měl v Bratislavě funkci manžela. A stál nenápadně v pozadí a mlčel! On sám ovšem prohlásil, že jeho „žena by to s přehledem zvládla a čeká, že se jí dostane úcty a velkého respektu“.

Premiér Petr Nečas to odmítl komentovat, mluvil však o politickém amatérismu, když se oznámí něco neprojednaného. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že „nápad se mu nezamlouvá“. To ovšem znamená, že prezident může neschválit výměny velvyslanců, na kterých je podle protokolu řada.

Hradní kancléř Vratislav Mynář se dal slyšet, že „Určitě ten původní motiv není proto, že ho paní Klausová podpořila. To v žádném případě.“. To je tak věrohodné jako představa, že v pondělí u mých dveří zazvoní velikonoční zajíc a přinese nám koledu.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012