Události z metropole (výběr)

Králova řeč
Divadelní hra podle tajných deníků královského logopeda, stejnojmenný film dostal před třemi lety Oscara za nejlepší film roku. Nyní na pražském Divadle pod Palmovkou jako velmi působivá tragikomedie, v níž se v hlavní roli koktavého krále Bertieho představuje hostující Martin Stránský. V březnu zavítal na zkoušku inscenace režiséra Petra Kracíka nejmladší syn britské královské rodiny princ Edward v doprovodu manželky Sophie. K příběhu svého dědečka, anglického krále Jiřího VI. sám Edward řekl, že sice česky nerozumí, ale že dobře chápe, které pasáže se zkouší. Ocenil, že v představení bude více humoru, nežli ve filmovém zpracování.
Neznámá díla
Národní galerie představuje ve stálé expozici barokního umění Schwarzenberského paláce tři vzácná plátna, dosud nevystavovaných. Jde o díla malířů, kteří pracovali v době Rudolfa II. Jsou uvedena díky velkorysé zápůjčce ze soukromé sbírky A o jaké obrazy jde konkrétně? Prvním je dílo nejslavnějšího z rudolfínských malířů Bartholomea Sprangera „Alegorie vítězství Pravdy nad Časem“. Druhým „Shromáždění na Olympu“ od Hanse von Aachena. A třetím „Antická bitva“ od Matthause Gundelacha. Slovem: Nádhera.
Železniční muzeum
Výstava mezinárodní studentské architektonické soutěže Železniční muzeum v Praze, vypsané Fakultou architektury ČVUT (22 projektů českých a slovenských vysokých škol) otevřena v Národním technickém muzeu v Praze. Areál bývalých výtopen Masarykova nádraží spravuje NTM od roku 2002. Realizaci bránila stavební uzávěra v souvislosti s výstavbou nového železničního spojení, jejíž sejmutí v roce 2012 vrátilo realizaci železničního muzea do reality. Soutěž je prvním krokem k realizaci muzea, které bude otevřeno nejpozději v roce 2020.
Filmové klapky
Kolekce originálních filmových klapek v Divadle Hybernia: dnes nostalgický symbol filmového natáčení. Pomalované či výtvarně zkrášlené známými českými umělci provázejí tradičně Mezinárodní festival pro děti a mládež „Zlín film festival“. Přispěla řada autorů, kteří za léta vydali celé série klapek, například: J. Nykl, M. Axamitová, F. Květoň, L. Pálka a další. Vyvrcholením tohoto salonu, nemajícího obdoby, bude veřejná dražba vystavených originálů na Univerzitě Tomáše bati ve Zlíně (31. 5.), jejíž výtěžek bude jako obvykle věnován na podporu studentské filmové tvorby.
Giganti doby ledové
Pětimetrový mamut, obří pozemní lenochod, šavlozubý tygr, jeskynní lev a mnoho jiných pravěkých zvířat – kolekce na pražském Výstavišti v Holešovicích (do 27. dubna 2013). Každý z modelů zvířat je zasazen do scenérie imitující jeho tehdejší prostředí. Vědci ve spojení s umělci vytvořili 17 modelů zvířat doby ledové v jejich životní velkosti, které vynikají reálností. Jsou tu druhy, které vyhynuly před deseti tisíci lety vlivem klimatických změn i pře pár staletími vlivem člověka
Pavilon E je pohodlně návštěvníkům přístupný, možnost bezplatného fotografování.
Tutanchamon – Jeho hrob a poklady
Výstaviště v Praze-Holešovicích 28. 3. – 30. 6. 2013
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad