Velké pláně slavnostně pokřtěny

Venda Šebrlová 3 2013 MČK česky

Evě patřila Městská knihovna

 

Bylo nás tam plno - přišli nejen lidé z Prahy a okolí, ale také hosté ze zahraničí. Všechny spojila v ten večer jediná osoba -  šéfredaktorka Českého dialogu Eva Střížovská. Na etapy totiž slaví jubilejní narozeniny a tak jsme jí poděkovali. Tentokrát v pondělí 25. března.

 

Zahájení bylo krásné: pěvecký sbor Camera Chabra s dirigentem Lubomírem Mátlem věnoval svůj koncert Antonínu Dvořákovi. Slyšeli jsme jeho písně z cyklu V přírodě a Moravské dvojzpěvy (ano, ty nádherně upravené Leošem Janáčkem), Markéta Mátlová zpívala árii Rusalky o měsíčku a dvě z Cigánských melodií. Ta nejslavnější „Když mne stará matka“ dojala celý sál, protože naši krajané ji dobře znají a milují stejně jako my. Tleskali jsme dlouho a rádi...

 

Pak si ke stolu na pódiu sedly Eva Střížovská a moderátorka večera Martina Fialková. Začaly povídat o nové Evině knížce o Americe, která se jmenuje „Velké pláně a další velké zážitky“. Autorka byla v USA několikrát a tak ani ve třetí knize nestihla odvyprávět všechno, co díky našim krajanům v USA zažila. Není to cestopis, je to „všechnopis“. O městech i miniměstečkách, o lidech s čerstvými nebo už jen tradovanými příběhy ze začátků života v Novém světě. Eva píše tak, jak povídá: spontánně, na přeskáčku, vrací se a odbočuje - tak přece lidé žijí! Ne v přímce, ale podle toho, co ji potěšilo nebo zaskočilo, co se zrovna zajímavého dělo a jak si ji krajané předávali z ruky do ruky.

Knížku pokřtila socioložka Jiřina Šiklová a ředitelka Mezinárodního folklórního festivalu Věra Doušová. Obě dámy poděkovaly Evě Střížovské za obrovskou práci, kterou vykonala pro nás všechny – spojila Čechy a naše krajany tak, že jsme se v sále potkávali po pár měsících nebo letech. A měli jsme z toho radost. Pár kapek šampaňského dopadlo na obálku s modrým nebem a dlouhorohatými býky a knížka se vydala do světa.

 

Jubilantka Eva si musela přivolat syna, aby jí pomohl odnést kytice. Takový pohodový večer ji čeká ještě několikrát – ať už bude slavit další kulatiny nebo křtít knížky. Teď dopisuje své zážitky z Austrálie, pak se znovu vrátí do USA a potom má v plánu připomenout cestu po Jižní Americe.

 

Milá Evo Střížovská, za celou redakci a její spolupracovníky Ti přeji Mnoga ljeta a pořád stejnou chuť do života!

Venda Šebrlová

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012