ODS odchází... ale kam?

Venda Šebrlová 3 2013 Aktuality česky

Podle průzkumu veřejného mínění, které provedla na přelomu února a března agentura STEM, by při současných volbách do Sněmovny dostala ODS jen 10% hlasů a skončila by čtvrtá. Na celé čáře by vyhrála ČSSD, která by obsadila 84 křesel. Druhá by byla TOP 09 a komunisti. Na ODS by zbylo jen 22 křesel, přitom loni v říjnu jich měla 51. Aby té ostudy nebylo málo, na výsluní se vrací KDU-ČSL a prosazují se Zemanovci.

U Zemanovců je to jasné – mají prezidenta! TOP 09 má skoroprezidenta a její prestiž narostla díky Karlu Schwarzenbergerovi. Aby toho nebylo málo, skupina pěti příznivců podnikatele Karla Janečka podalo trestní oznámení na premiéra Nečase, který kontrasignoval Klausovu lednovou amnestii. Tázají se na prostou věc: věděl premiér, co vlastně podepisuje a jaké to bude mít následky pro celou společnost? Nechal si udělat rozbor faktu, že se otevřou vrata věznic a ti lidé se ocitnou na ulici z hodiny na hodinu s pár korunami v kapse a bez zázemí? A jak byl spokojený s tím, že obrovské kauzy, ve kterých figurují po léta vyšetřovaní megazloději, budou zameteny do kanálu?

Údajně na Úřadu vlády není žádný dokument, který by se amnestie týkal. Premiérova reakce na Janečkovo rozhodnutí byla fakt státnická: „V této zemi se stává národním sportem podávat trestní oznámení!“. Jako by vrchní představitel ODS ztratil naději na jakékoli zmrtvýchvstání této kdysi vedoucí a velmi uznávané pravicové strany. Už jen ty varovně prohrané volby!

Na tomto sociologickém průzkumu se podílelo 1091 obyvatel naší země starších 18 let. Určitě nebyli z jedné sociální vrstvy a nebo z jedné městské čtvrti! Zdá se, že ODS je slepá a hluchá a veškerá varování jdou mimo ni. Copak nemá lepší politickou reprezentaci? Copak není schopna nabídnout kvalitní (a uskutečnitelný) program?

V titulku se ptám, kam ODS odchází. Jen slušné chování mi brání říci, že už tam.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012