Americké jaro – festival pro celou republiku

-red- 3 2013 Kultura česky

 

Mezinárodní společnost Antonína Dvořáka organizuje již několik let stále kvalitnější a zajímavější Americké jaro. (Nedávno jsme v Českém dialogu zvali na Švýcarské jaro – velký projekt, propagující tuto evropskou zemi.) Trvalé rozšiřování a prohlubování kulturních vztahů naší země s USA prostřednictvím tohoto „Amerického jara“ je však také hodno pozoru. Ředitelka festivalu, paní Jiřina Rybáčková, uvádí: „Ačkoli na podzim minulého roku se zdálo, že festival možná kvůli nedostatku financí přestane existovat, dnes můžeme představit bohatý program pro ročník 2013“.

 

I letos zahrnuje řadu koncertů amerických hudebníků či hudebních těles, často ve spolupráci s umělci českými. Kromě koncertů jsou na programu – jako i v předchozích ročnících – zajímavé přednášky na česko-americká témata. Vyvrcholením AJ 2013 bude účast vojenské hudby Armády USA umístěné v Německu, která se připravuje ve spolupráci s Velvyslanectvím USA a s Ministerstvem obrany.

 

Celý program festivalu najdete zde: http://www.americkejaro.cz/2013/cz-program.php

Americké jaro se může uskutečnit jen díky darům z řad individuálních a komerčních dárců z Ameriky i z České republiky. Jeho velkou předností je, že se neodehrává jen v Praze či dalších velkých centrech kultury, ale koncerty i přednášky se konají často i v menších městech či obcích po celém Česku.

 

První ročník festivalu AMERICKÉ JARO, který je dnes vlajkovým programem Mezinárodní společnosti Antonína Dvořáka, proběhl už v r. 2006. Za sedm let své existence se v rámci festivalu uskutečnilo ve více než 50 městech a obcích přes 280 koncertů, mistrovských kurzů a přednášek. Na těchto akcích vystoupilo téměř 100 umělců a lektorů ze Spojených států amerických, Kanady a z České republiky, a zazněla díla asi 100 amerických a evropských skladatelů.

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012