Ota Štorch - 80

Ota Štorch – básník, spisovatel, předseda spolku Svobodných Čechů a Slováků ve Stockholmu slaví 11. března své jubilejní osmdesátiny v plné svěžesti a síle.
V roce 1952 až 1960, od svých devatenácti let, byl z politických důvodů vězněn v pracovních táborech při Jáchymovských dolech. V roce 1967 odešel do exilu, žije ve Švédsku, kde pracoval jako vrtař. Verše a prózy publikoval v různých exilových časopisech, je zastoupen v Almanachu české zahraniční poezie 1979. Vydal básnické sbírky MODRÝ RÁJ PACIFIKU (Stockholm 1975), NADĚJE V POUŠTI (PmD Mnichov 1979), EXILY A OHRADY (PmD Mnichov 1988), MORALITY (J&Z Publishing Stockholm 2004). Ve švédském překladu jsou jeho básně a povídky zastoupeny ve třech antologiích. V sedmdesátých letech přispíval básněmi a povídkami do kulturního vysílání Svobodné Evropy. V osmdesátých letech pravidelně předčítal česky svá politická a kulturní zamyšlení v rámci týdenních pořadů stockholmského lokálního vysílání polských konzervativců (Polskie radio moderata). Otův neutuchající zájem o kulturu, politiku, přírodu, ekologii, sport (tenis, kolo) je příkladný.
Ať Tě zdraví na těle a duchu neopustí, to Ti přejí přátelé ze Stockholmu i z celého světa.
Douška za redakci Českého dialogu:
Ota Štorch je výrazná osobnost, kterou jsem měla možnost poznat při svých návštěvách Švédska. Vždy usměvavý, milý a velice vzdělaný člověk, jehož si váží všichni, kdo ho potkali. Přeji mu pevné zdraví a ještě hodně elánu a radostí.
Eva Střížovská, šéfredaktorka Českého dialogu
A ještě douška za produkci dokumentů České kořeny:
Otu Štorcha jsem znala už několik let předtím, než jsem jej spolu s několika českými osobnostmi či rodinami oslovila s prosbou, stát se jedním z aktérů našeho prvního dokumentu České kořeny ve Švédsku. Věděla jsem s jistotou, že je tím člověkem, jehož myšlenky a zprostředkovaný životní příběh – i když jen v několikaminutové filmové zkratce – zasáhnou diváka do hloubky a dokumentu dodají sílu. A také se tak stalo. Na to zářijové odpoledne a večer, kdy jsme u Oty natáčeli, a kdy jsme měli možnost seznámit se s jeho životními postoji, nikdy nezapomenu. Obklopeni bujnou zelení, obrůstající jeho takřka pohádkový domeček, spoustou knih, pod kterými se prohybá jeho bohatá knihovna, naslouchajíc krásné hudbě ze starého gramofonu s troubou, připadali jsme si jako v jiné realitě. Tu skutečnou nám Ota přibližoval prostřednictvím svých sugestivních veršů, ale i vzpomínek na dobu věznění nebo pak utečeneckého lágru, vyprávěných bez sentimentu, ale s velkým účinkem.
Věta, kterou tehdy pronesl, a kterou končí jeho filmový medailonek v dokumentu České kořeny ve Švédsku, mi utkvěla v mysli už napořád:
„.... moudrý filosof kdysi řekl: Není ti dáno dílo dokončit? Přesto v něm pokračuj...!
Martina Fialková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad