Stalo se v únoru... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 3 2013 Aktuality česky

Připadali jsme si jako v blázinci. Už novinové titulky: Může prezident odvolat premiéra? (o rozporuplném výkladu české ústavy), Kde si Zeman ustele: u Klause či u TGM? (Lumbeho vila a Masarykův byt na Hradě), Klaus a Zeman: A teď už zase budeme nepřátelé! (setkání po volbách), Zeman chystá na inauguraci guláš a párky (pro své fanoušky)...

Je pravda, že je Zeman velmi vděčná postava – a to nejen pro zpravodajství „těch debilních novinářů“, ale také pro lidi, kteří ho v životě neviděli. Vděčné bylo např. téma, zda si Zeman do svého hradního týmu vezme jako poradkyni Jiřinu Bohdalovou (kulturní politika, případně oblékání a decentnost chování). Také vzbudilo nevšední ohlas oznámení, že policejní ochranku bude mít i dcera Kateřina. Jako „první dcera“ by chtěla ve svém vystupování na veřejnosti upozornit na poruchy v příjmu potravy – anorexie.

Zemanův štáb vyčísluje náklady na předvolební boj. Jejich šéf na počátku tvrdil, že to budou tři miliony, zatímco vedoucí týmu Vratislav Mynář  začátkem měsíce odhadl útratu na milionů třicet!

Viděli jsme oficiální portrét Miloše Zemana od fotografa Herberta Slavíka. Naboural zvyklost, že má být vidět jen hlava a ramena. Nový prezident má na něm sepjaté ruce. Že by gesto Mea Culpa?

Také olympijská vítězka Věra Čáslavská podala k Nejvyššímu právnímu soudu návrh na neplatnost volby prezidenta. V kampani nehrál čestně a poctivě. Ovšem všech 109 takových stížností soud zamítl s tím, že Zeman sice lhal, ale volby přesto platí.

Václav Klaus dělal (a dělá) všechno proto, abychom si s ním spojovali přívlastky mstivý, zákeřný a nafoukaný. Nařknul např. Václava Havla, že ukradl na Hradě knihovnu (ta ovšem byla osobním darem od Bořka Šípka a Havel si ji právem odstěhoval na Hrádeček). Po něm že zůstanou všechny věci na místě a Zeman se může rovnou nastěhovat.

Komunistický poslanec Miroslav Grebeníček rozpoutal bouřlivou diskusi o (podle něj) špatně vykládané oběti Jana Palacha – k tomu vyšel v ČD komentář.

Kardinál Dominik Duka bude volit počátkem března nového papeže.

Premiér Petr Nečas (ODS) podepsal smlouvy o finančním vyrovnání se zástupci 16 církví. Odmítl námitky proti ní od ČSSD, KSČM a Věcí veřejných.

Komunistický šéf Vojtěch Filip opakovaně jednal s Milošem Zemanem o velvyslaneckém postu pro kosmonauta a europoslance za KSČM Vladimíra Remka. Měl by jet do Moskvy.

Česká energetická firma ČEZ přišla o licenci v Albánii a podařilo se jí zlikvidovat  bulharskou vládu. Ta odstoupila po celonárodních protestech proti nehorázným cenám proudu.

Výbuch třípatrového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm, při kterém byli zabiti všichni jeho obyvatelé (také tři děti), vyvolal diskusi o tom, jak se bránit nepřizpůsobivým a podivně se chovajícím lidem. S největší pravděpodobností byl výbuch úmyslně vyvolaný jako msta za blížící se nucené vystěhování kvůli dluhům. Nájemníci si opakovaně a zbytečně stěžovali, 57letý Antonín Blažek (bývalý vězeňský dozorce) psal na internetu o exekutorech jako o „sluzích ďábla“ a vzpomínal na zlatý socialismus. Veřejná sbírka pro postižené zatím přinesla 10 milionů korun.

Většina Čechů je se svým životem spokojena - 10% je podle průzkumu veřejného mínění CVVM dokonce velmi spokojena. Nespokojených je 18 % -  jsou to převážně lidé starší, s nižším vzděláním a nižšími příjmy. V Česku je nyní bez práce 585,8 tisíc lidí, nejvíc v historii České republiky.

Miliardy korun nás všechny stojí solární energie. Stát ji totiž od výrobců vykupuje za ceny 10x vyšší, než jsou tržní ceny elektrické energie. Těžko se však bude někomu dokazovat úmyslné poškození státu, protože za Grossovy vlády v roce 2005 byly obnovitelné zdroje velkým hitem. S výjimkou ODS podpořily zákon o jejich podpoře poslanecké kluby.

Také u nás se v dovezených hotových jídlech nalezla konina. Největší ohlas byl na koninu v milovaných masových kuličkách z IKEA.

Čeští lékaři se budou moci vzdělávat v tzv. celostní medicíně (psychosomatice). Tento obor dokáže vysvětlit tělesné problémy, pro které není objektivní vysvětlení, problémy psychickými.

Ve Státní opeře se konal Ples v opeře.

Režiséru Jiřímu Menzlovi bylo 75 let!

Definitivně skončilo nakladatelství Československý spisovatel. Patřila jsem mezi ty, kteří na jeho knihy stávali v čtvrtek od brzkého rána fronty. Ten den šly totiž do obchodů nové knihy. Děkujeme!

Tisíce dánských studentů si přijely užít prázdniny do Prahy. Mladí se zpíjeli, ničili zařízení hotelů a rvali se na ulicích. Do centra jsme proto nechodili.

V pátek 1. února měly děti volno, protože den předtím dostaly vysvědčení. Naše starosti jim byly ukradené.  Těšily se na jarní prázdniny - a dařilo se, koncem měsíce zapadlo Česko hromadami sněhu!

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012