Do Prahy zavítá Švýcarské jaro

Martina Fialková 3 2013 Aktuality česky

Stane se tak hned začátkem měsíce, takže předběhne to naše. Alespoň na ně budeme mít víc času, než se dostaví skutečné jaro domácí.  Pro Pražany, ale i pro obyvatele mnoha dalších měst v celé republice je připraven velký počet setkání se švýcarskou hudbou, divadlem, literaturou, výtvarným uměním i architekturou. Dozvíme se ale ledacos zajímavého i o švýcarské občanské společnosti, přímé demokracii, seznámíme se s úspěchy švýcarské vědy. A v neposlední řadě ochutnáme i speciality tamní kuchyně a lákat nás budou i turistické cíle a přírodní krásy této malé země pod Alpami.

 

Pro celé Česko je připraven obrovský projekt Švýcarské jaro, kterým Švýcarská konfederace chce zaplnit určité vakuum, které v České republice cítí. „Jsme dvě malé země uprostřed Evropy a máme leccos společného“, říká švýcarský velvyslanec André Regli. Proto by bylo dobré, být o sobě vzájemně lépe informováni. Vždyť jen v nejmladší historii poskytlo Švýcarsko nový domov silné vlně českých exulantů z roku 1948 a velmi dobře se zachovalo i ke druhé vlně československé emigrace po roce 1968. Tehdy přijalo a pomohlo budovat novou existenci patnácti tisícům Čechoslováků. A i s jejich pomocí pak ihned po roce 1989 začalo mnoho švýcarských firem spolupracovat s tuzemskými nebo zde nově podnikat. Poznejme tedy tuto zemi pod horami i jinak – a u nás doma.

 

Co přinese alpský vítr?

Nejprve hudbu. Slavnostní zahájení Švýcarského jara připadá na 5. 3., kdy v Rudolfinu bude dirigovat proslulý švýcarský dirigent Kaspar Zehnder tematicky připravený „švýcarský“ program. S Filharmonií Brno zde vystoupí Radek Baborák. Vyznavači jazzu pak mohou najít v březnovém programu klubu Jazz Dock hned sedm večerů věnovaným zajímavým jazzovým a alternativním uskupením ze Švýcarska. Dobře známá je u nás i písničkářka Sophie Hunger, která v Praze před několika lety odstartovala svoji mezinárodní kariéru. Vystoupí s hostem, mystickou zpěvačkou Annou Aaron v Divadle Archa dne 12. 3. Do své domoviny zavítá i proslulé Quarneri trio, které již několik desetiletí šíří slávu české komorní hudby nejen ve Švýcarsku, ale i jinde ve světě. Dva členové souboru, klavírista Ivan Klánský a violoncellista Marek Jerie totiž dlouhodobě působí ve Švýcarsku, jen houslista Čeněk Pavlík nebude muset tentokrát cestovat daleko.  V Praze soubor zahraje 6. a 7. 3. společně s FOK a ještě 19. 3. v Sukově síni Rudolfina.  Divadlo Alfred ve Dvoře představí program zcela jiného druhu, populární dvojici švýcarských mimů Compagnia DUE (15. a 16. 3.) v klaunerii Jednosměrná ulice. Na Filosofické fakultě UK se bude diskutovat 18. 3. o literární a jazykové různorodosti Švýcarska. Dne 21. 3. tu proběhne konference o přímé demokracii, které si Švýcaři tolik váží, a kterou jsme si mohli nedávno i my vyzkoušet v prezidentských volbách.

 

Kam můžete bez vstupenky?

Třeba na farmářské trhy na náplavku Rašínova nábřeží. Po všechny březnové soboty tu najdete výběr švýcarských sýrů a dalších typických produktů. Také několik pražských hotelů bude v březnu nabízet švýcarskou kuchyni.  Pro jiné zážitky můžete zajít na Petřínské terasy 18. 3. v podvečer.  Představí se tu jedinečná živá basilejská tradice, karneval Fasnacht, podávat se bude sýrová specialita raclette a uvidíte tradiční maškary. Hned 20. 3. na stejném místě můžete shlédnout promítání a prezentaci Doris Windlin, Švýcarky žijící v Čechách, o tradičním životě ve švýcarských Alpách. Malý výstup do kopce sice jen symbolicky ilustruje výšiny alpských luk, ale i 23. 3. bude stát námaha za to. Petřínské terasy tento den hostí Švýcarský den s kantonem Graubünden. Celodenní akci, kombinující nordic walking, e-jízdu na kole (elektrokola), prezentaci o cyklistických stezkách pro e-cyklisty ve Švýcarsku. Opět s možností vychutnat si k obědu švýcarské speciality a navíc i poslechnout si alphornisty ze Svatého Mořice.

Švýcarské jaro představí nejen tradice, ale i unikátní projekty současnosti. Jednou z nich je stavba největšího železničního tunelu na světě, Gotthardského tunelu (57 km). Po dokončení obyvatelstvu, ale i všem turistům směřujícím do země pod Alpami, výrazně zrychlí cestování. Výstavu věnovanou projektu můžete vidět od 21. 3. do 5. 4. V Národní technické knihovně v Dejvicích. Uskuteční se i konference pro odborníky (21.3.). Velmi inspirativní bude zřejmě i výstava s názvem Swiss Positions, věnovaná 33 klíčovým projektům švýcarské architektury a stavebnictví posledních dvaceti let. V Galerii Jaroslava Fragnera trvá od 7. 3. do 14. 4. Doprovodná přednáška o trvale udržitelném způsobu stavění se koná v protější Betlémské kapli  7. 3.

 

Ani to však ještě není vše. Další akce najdete na www.svycarskejaro.cz. Z jejich výčtu je patrné, že další probíhají i v Brně a v mnoha partnerských městech ČR. Projekt připravilo švýcarské velvyslanectví s několika dalšími partnery za pomoci řady sponzorů. Záštitu převzal ministr zahraničí K. Schwarzenberg a primátor B. Svoboda. Nezbývá než smeknout před úctyhodným rozsahem i obsahem Švýcarského jara a zajít se na některou z akcí podívat.

Martina Fialková

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012