Do Prahy zavítá Švýcarské jaro

Stane se tak hned začátkem měsíce, takže předběhne to naše. Alespoň na ně budeme mít víc času, než se dostaví skutečné jaro domácí. Pro Pražany, ale i pro obyvatele mnoha dalších měst v celé republice je připraven velký počet setkání se švýcarskou hudbou, divadlem, literaturou, výtvarným uměním i architekturou. Dozvíme se ale ledacos zajímavého i o švýcarské občanské společnosti, přímé demokracii, seznámíme se s úspěchy švýcarské vědy. A v neposlední řadě ochutnáme i speciality tamní kuchyně a lákat nás budou i turistické cíle a přírodní krásy této malé země pod Alpami.
Pro celé Česko je připraven obrovský projekt Švýcarské jaro, kterým Švýcarská konfederace chce zaplnit určité vakuum, které v České republice cítí. „Jsme dvě malé země uprostřed Evropy a máme leccos společného“, říká švýcarský velvyslanec André Regli. Proto by bylo dobré, být o sobě vzájemně lépe informováni. Vždyť jen v nejmladší historii poskytlo Švýcarsko nový domov silné vlně českých exulantů z roku 1948 a velmi dobře se zachovalo i ke druhé vlně československé emigrace po roce 1968. Tehdy přijalo a pomohlo budovat novou existenci patnácti tisícům Čechoslováků. A i s jejich pomocí pak ihned po roce 1989 začalo mnoho švýcarských firem spolupracovat s tuzemskými nebo zde nově podnikat. Poznejme tedy tuto zemi pod horami i jinak – a u nás doma.
Co přinese alpský vítr?
Nejprve hudbu. Slavnostní zahájení Švýcarského jara připadá na 5. 3., kdy v Rudolfinu bude dirigovat proslulý švýcarský dirigent Kaspar Zehnder tematicky připravený „švýcarský“ program. S Filharmonií Brno zde vystoupí Radek Baborák. Vyznavači jazzu pak mohou najít v březnovém programu klubu Jazz Dock hned sedm večerů věnovaným zajímavým jazzovým a alternativním uskupením ze Švýcarska. Dobře známá je u nás i písničkářka Sophie Hunger, která v Praze před několika lety odstartovala svoji mezinárodní kariéru. Vystoupí s hostem, mystickou zpěvačkou Annou Aaron v Divadle Archa dne 12. 3. Do své domoviny zavítá i proslulé Quarneri trio, které již několik desetiletí šíří slávu české komorní hudby nejen ve Švýcarsku, ale i jinde ve světě. Dva členové souboru, klavírista Ivan Klánský a violoncellista Marek Jerie totiž dlouhodobě působí ve Švýcarsku, jen houslista Čeněk Pavlík nebude muset tentokrát cestovat daleko. V Praze soubor zahraje 6. a 7. 3. společně s FOK a ještě 19. 3. v Sukově síni Rudolfina. Divadlo Alfred ve Dvoře představí program zcela jiného druhu, populární dvojici švýcarských mimů Compagnia DUE (15. a 16. 3.) v klaunerii Jednosměrná ulice. Na Filosofické fakultě UK se bude diskutovat 18. 3. o literární a jazykové různorodosti Švýcarska. Dne 21. 3. tu proběhne konference o přímé demokracii, které si Švýcaři tolik váží, a kterou jsme si mohli nedávno i my vyzkoušet v prezidentských volbách.
Kam můžete bez vstupenky?
Třeba na farmářské trhy na náplavku Rašínova nábřeží. Po všechny březnové soboty tu najdete výběr švýcarských sýrů a dalších typických produktů. Také několik pražských hotelů bude v březnu nabízet švýcarskou kuchyni. Pro jiné zážitky můžete zajít na Petřínské terasy 18. 3. v podvečer. Představí se tu jedinečná živá basilejská tradice, karneval Fasnacht, podávat se bude sýrová specialita raclette a uvidíte tradiční maškary. Hned 20. 3. na stejném místě můžete shlédnout promítání a prezentaci Doris Windlin, Švýcarky žijící v Čechách, o tradičním životě ve švýcarských Alpách. Malý výstup do kopce sice jen symbolicky ilustruje výšiny alpských luk, ale i 23. 3. bude stát námaha za to. Petřínské terasy tento den hostí Švýcarský den s kantonem Graubünden. Celodenní akci, kombinující nordic walking, e-jízdu na kole (elektrokola), prezentaci o cyklistických stezkách pro e-cyklisty ve Švýcarsku. Opět s možností vychutnat si k obědu švýcarské speciality a navíc i poslechnout si alphornisty ze Svatého Mořice.
Švýcarské jaro představí nejen tradice, ale i unikátní projekty současnosti. Jednou z nich je stavba největšího železničního tunelu na světě, Gotthardského tunelu (57 km). Po dokončení obyvatelstvu, ale i všem turistům směřujícím do země pod Alpami, výrazně zrychlí cestování. Výstavu věnovanou projektu můžete vidět od 21. 3. do 5. 4. V Národní technické knihovně v Dejvicích. Uskuteční se i konference pro odborníky (21.3.). Velmi inspirativní bude zřejmě i výstava s názvem Swiss Positions, věnovaná 33 klíčovým projektům švýcarské architektury a stavebnictví posledních dvaceti let. V Galerii Jaroslava Fragnera trvá od 7. 3. do 14. 4. Doprovodná přednáška o trvale udržitelném způsobu stavění se koná v protější Betlémské kapli 7. 3.
Ani to však ještě není vše. Další akce najdete na www.svycarskejaro.cz. Z jejich výčtu je patrné, že další probíhají i v Brně a v mnoha partnerských městech ČR. Projekt připravilo švýcarské velvyslanectví s několika dalšími partnery za pomoci řady sponzorů. Záštitu převzal ministr zahraničí K. Schwarzenberg a primátor B. Svoboda. Nezbývá než smeknout před úctyhodným rozsahem i obsahem Švýcarského jara a zajít se na některou z akcí podívat.
Martina Fialková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad