Věčně mladá hudba

Maf 3 2013 Kultura česky

14. 3. v Českém Muzeu hudby

Koncert k životnímu jubileu šéfredaktorky Českého dialogu Evy Střížovské

Druhý koncert našeho nového cyklu Hudba bez hranic má speciální poslání. Bude velkou hudební gratulací Evě Střížovské, milovnici krásné hudby všech žánrů, k jejím nastávajícím narozeninám. Zakladatelce Mezinárodního českého klubu a šéfredaktorce Českého dialogu přijde zahrát celý Komorní orchestr Dvořákova kraje v čele se svým dirigentem Václavem Mazáčkem a hned s několika sólisty. S orchestrem mj. vystoupí dvojice hudebníků, které v MČK již dobře známe, houslista Jaroslav Šonský (Švédsko/ČR ) a pianistka Sylvaine Wiart (Fr).  – doslova mezinárodně-české duo, symbolicky k této příležitosti. (Jaroslav Šonský patří též mezi první čtenáře Českého dialogu a je čestným členem MČK a jeho podporovatelem)

 

Komorní orchestr Dvořákova kraje píše svou historii už od roku 1976. Vznikl v Kralupech nad Vltavou, nedaleko Nelahozevse, rodiště A. Dvořáka, a dnes je jedním z nejlepších amatérských orchestrů u nás. Jeho umělecký šéf a dirigent Václav Mazáček, dříve člen České filharmonie, dovedl smyčcový orchestr, ač složený z hráčů, kteří mají jiná než hudební povolání, na takřka profesionální úroveň. A proto i k mnoha úspěchům nejen na českých, ale dokonce i evropských pódiích. Kromě spolupráce s řadou profesionálních hudebníků – a to i ze zahraničí – se ale orchestr věnuje i podpoře mladých talentů Dvořákova kraje. Úzce spolupracuje s Kralupskou ZUŠ a jejími největšími nadějemi. Vybraní talentovaní studenti se představí i na tomto koncertu, jehož program by bylo snad nejlépe nazvat „Věčně mladá hudba“.

Na úvod to bude duo vynikajících flétnistek Veronika Sedláčková a Jana Šimonová, ve skladbě  nazvané Příjezd královny ze Sáby od G. F. Händela. Nadaný violoncellista Jan Sedláček pak přednese Vivaldiho Koncert C dur.  Mladí interpreti v konfrontaci s hudbou mistrů 17. a 18. století tak se tak dotknou  věčnosti této nadčasové hudby.

 

V druhé části večera pak orchestr doprovodí profesionální duo s mezinárodním renomé. Jaroslav Šonský, český houslový virtuos žijící ve Švédsku, a klavíristka Sylvaine Wiart z Francie zahrají málo uváděný Koncert  d-moll pro housle, klavír a smyčce F. M. Bartholdyho. I v něm je zakleto věčné mládí. Skladatel toto dílo zkomponoval, když mu bylo pouhých 14 let. (Předtím však složil již několik zdařilých symfonií). Je to romantická hudba s gejzíry mladistvé energie a radosti, vyžadující však od interpretů maximální virtuozitu.

 

Posluchače tedy čeká zážitek z poslechu hudebních klenotů v podání nejmladší generace a srovnání se vzory interpretů s mnohaletými zkušenostmi a mezinárodními úspěchy.

 

Koncert se koná ve čtvrtek 14. března od 18.00 v rámci cyklu Hudba bez hranic v NM - Českém muzeu hudby, Karmelitská 2, Praha 1. Vstup volný

 

Tento koncert laskavě podpořili: Atelier Mucha, Sokol München, NATY NATY, čtenáři Českého dialogu a ZUŠ Kralupy n. Vlt.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012