Oslava Božího lesa

Venda Šebrlová 2 2013 Aktuality česky

Na pražských Olšanských hřbitovech se 25. února konala oslava. Kdyby mi v tom nebránilo slušné vychování, tak bych řekla „mejdlo“ se vším všudy: kecáním, vyřváváním, hádkami a strkanicemi. Asi tak IV. cenová skupina.

U hrobu Klementa Gottwalda – Klementa Božího lesa (co mu říkat „prorok z Božího lesa“?) asi šest desítek komunistů a dvě desítky protestujících antikomunistů. V čele oslavujících byla jako vždy poslankyně za KSČM Marta Semelová a hojně se vzpomínalo na idylický život za vlády proroka a jeho následovníků. Všeho byl dostatek, všechno skoro zadarmo a co nebylo, to pracující třída nepotřebovala – třeba ovoce pro děti nebo hygienické potřeby pro ženy a toaletní papír pro všechny, že?!

Ozývala se hesla „Ať žije vítězný únor“ a „Ať žije komunismus“, vlály rudé vlajky se srpem a kladivem a podobiznou Uljanova-Lenina. Když se u hrobu ozvala internacionála, zpívaná většinou roztřesenými stařeckými hlasy, jedna z protestujících zvedla nad hlavu kastrůlek a tloukla jim do rytmu vařečkou! Oslava se změnila na happening, pak se lidé začali slovně urážet a došlo i na strkanice.

Stejná nespokojenost byla vidět i slyšet na Staroměstském náměstí v podvečer – tam lidé protestovali proti komunistům v krajských úřadech. Když už se takto do symbolického Božího lesa volá, mělo by se stejně i ozývat – alespoň tak se praví v přísloví. Na heslo „Nechceme komunisty“ by krajské úřady měly odvětit stejně: „Nechceme komunisty“.

Shodou okolností byl v Maďarsku v roce 2000 vyhlášen 25. únor za Den vzpomínky na oběti komunismu. Protože věřím na náhody jen někdy, tak na tuto zrovna ne.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012