Pražské Jezulátko a jeho závěsný šperk

Vladimír Pechar 2 2013 Dějiny česky

Proslulé Pražské Jezulátko, které obdivují návštěvníci kostela Panny Marie Vítězné v Praze na Malé Straně, má bezpočet krásných a vzácných pláštíků, které se čas od času vyměňují podle příležitosti.

Jeden z těchto krásných oděvů je poměrně mladý, protože jej darovaly po roce 1945 Jezulátku české skautky. Na modrém podkladě je tu zlatě zdobená výtvarná variace s použitím motivu mezinárodního znaku skautek – trojlístku s dvěma hvězdami. Tento pláštík obléká Jezulátko na mezinárodní den skautek 22. února a je to vždycky den opravdu sváteční.

Závěsný šperk k tomuto pláštíku byl dlouho jen improvizovaným přívěškem a tak po roce 1989 se rozhodlo náčelnictvo českých skautů doplnit krásný pláštík odpovídajícím důstojných přívěškem-

Měl jsem tu čest být k této práci vyzván a velmi rád jsem tento úkol splnil. Jako hlavní motiv jsem použil podobu jednoho z nejvýznamnějších skautských vyznamenání „Lilie v trojlístku“ a aplikoval tento výtvarný prvek na kosočtvercový podklad paprsčitě prolamovaný bez většího zdobení. To proto, aby vynikl ten ústřední motiv skautské tématiky.

Šperk je zavěšen na modré stuze a je vždy při vystavení Jezulátka na skautský svátek také sošce zavěšen. Dokumentuje to také velká fotografie na schodišti vedoucím k malému muzeu v chrámu i oficiální pohlednice, jedna ze souboru různých pláštíků.

Jsem velmi hrdý, že moje práce byla takto poctěna. Sám jsem skautem již třičtvrtě století a můj šperk, které Pražské Jezulátko nosí, je pro mne nejvyšším vyznamenáním.

Vladimír Pechar

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012