Prevít má jméno Grebeníček

Venda Šebrlová 2 2013 Aktuality česky

V těchto dnech vzpomínáme sebeobětování studenta Jana Palacha. V roce 1969 se na protest proti okupaci naší země a kvůli ztrátě víry v obnovu v demokratickou společnost upálil. Vzpomínali jsme s láskou a úctou...

Někteří z nás ne. Spíš bych měla napsat „někteří z nich“ ne. V parlamentu totiž projednávali návrh, aby se den Palachova skutku stal památným dnem naší republiky.  Profláknutý komunistický funkcionář Miroslav Grebeníček 8. února na této půdě prohlásil, že se Jan Palach neupálil kvůli jednání komunistické strany, ale jejích reformních komunistů, se kterými sympatizoval. Také tvrdil, že předkladatelé novely  zákona účelově upravují minulost. Většina poslanců okamžitě opustila sál a předpokládám, že šla zvracet. Předseda KSČM Vojtěch Filip posléze „opravil“ soudruhovo prohlášení tvrzením, že Jan Palach byl levicovým intelektuálem.

Předsedkyně Parlamentu Miroslava Němcová řekla, že Grebeníček vůbec neměl morální právo k jednání o památném dnu výročí Palachovy smrti vystoupit! Nově zvolený prezident Miloš Zeman označil Grebeníčka za neostalinistu, kteří nastupovali v době, kdy Palach svůj čin uskutečnil.

Zákon prošel prvním čtením a proti se vyslovila jen známá bolševička Marta Semelová, dalších 11 poslanců se zdrželi hlasování. Ano, ta soudružka, která u hrobu Klementa Gottwalda lhala, když se klaněla a řekla: „Únor 1948 a následující období čtyřiceti let nebylo zločinným režimem, ten nastal po listopadu 1989.“.

Všichni jsme si znovu připomněli, že demagogické myšlení českých komunistů se lety nemění. Doufám, že novela zákona projde a že letošní 11. srpen, kdy by Janu Palachovi bylo 65 let, už oslavíme bez zlosti na prevíty a budeme cítit jen úctu k jeho činu.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012