Lednové divadelní premiéry - Praha

Rokoko
Úsměv Dafné
Světoznámý botanik a vědec Vanni (Petr Štěpánek) s vášnivým vztahem k přírodě, s pocitem neomylnosti a nezměrnou posedlostí je hlavní postavou této tragikomedie. V nastolené situaci pochopí, co je důležité – závěr neprozradíme (oslabili bychom výsledný efekt). Představení nese v sobě věčné poselství: života a smrti, jež se dotýká každého a záleží jen na něm, jak se s tím dokáže vyrovnat. Také téma pomíjivosti: každý okamžik je jedinečný a ve chvíli, kdy se děje, stává se historií - silně se promítající i do divadelní profese. Proto má hlavní postava tak silný náboj. Každý večer s touto hrou bude určitě jiný: náladu a vzpomínku z konkrétního večera umocňuje totiž druh publika, které se sejde a s herci se naladí, jak daný příběh prožít.
V divadle Rokoko kromě P. Štěpánka uvidíme v ženských rolích Jitku Smutnou a E. Pacolákovou, alternují je
Dana Syslová a Máša Málková.
Foto: Petr Štěpánek
Divadlo pod Palmovkou
Sám na dva šéfy
Předlohou současné britské hra je nejslavnější komedie Sluha dvou pánů C. Goldoniho. Nejúspěšnější a zároveň nejkontroverznější britský dramatik současnosti Richard Bean dosáhl nebývalého úspěchu: po premiéře v londýnském Národním divadle o novodobé hře psaly deníky jako o největší a nejzábavnější události posledních let. Bean původní příběh převedl do šedesátých let minulého století a opepřil ho mafiánským prostředím, a to při zachování nejznámějších scén. Britský smysl pro komiku, ztřeštěné situace a rafinovanost získala hře řadu diváckých i odborných ocenění, včetně prestižní ceny londýnské divadelní kritiky za nejlepší hru roku 2011. Navíc nyní boduje na newyorské Brodwayi.
Divadlo pod Palmovkou uvedlo v lednu 2013 její premiéru v režii Antonína Procházky, s původní hudbou Granta Oldinga v podání živé kapely. S hereckými výkony Jana Konečného, Anny Stropnické, Radka Zimy, René Přibila, Petry Horváthové j. h., Zuzany Slavíkové, Ondřeje Kavana, Ivo Kubečky, Rudolfa Jelínka, Hynka Chmelaře.
Divadlo na Vinohradech
Vstupte!
Hlavní motiv komedie Niela Simona: herecký život může vypadat sice lákavě a výjimečně, až pohled zblízka ukáže, že obsahuje stejné všední dny jako jakýkoliv jiný život. Emoce tu jsou však větší, a když převládnou ty negativní, může se stát, že spolu kolegové herci (dvě hlavní postavy) plných jedenáct let nemluví. Až výzva na společné účinkování a tím i připomenutí těchto hereckých legend je opět svede dohromady: předobrazem obou hlavních postav bylo více komediálních dvojic, jež zažily svůj vrchol na Browayi v přelomu předminulého a minulého století. Autora inspiroval skeč J. Smitha a Ch. Dalea „Doktor Kronheit a jeho jediný žijící pacient“, s nímž vystupovali ve stejném show i na divadle jako Simonovy postavy. Touto hrou autor vzdal hold žánru živé zábavy, zároveň zachytil smutek ze zániku legend skutečných komiků, kteří bývají zapomenuti. V obou rolích se na českém jevišti objevili roku 1974 V. Brodský (Willie Clark) a J. Bláha (Al Levis).
Pro Divadlo na Vinohradech dle překladu Iva T. Havlů svěřil režisér Martin Porubjak hlavní role Tomáši Topferovi a Viktoru Preissovi - obstáli skvěle.
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad