V lepších časech?

Eva Střížovská 2 2013 Slovo redakce česky

Karel Schwarzenberg se rozloučil po prohraném zápasu o vítězství ve volbách na prezidenta s diváky tv: Nashledanou v lepších časech. Jé, už aby to bylo! Čas co je tady a teď je dost tristní. Na Hrad má nakročeno hulvátský nafouknutý mamut, kterého si zvolili úplně hloupí lidé. Bohužel, bylo jich o deset procent víc než těch slušných a chytřejších.

Z Hradu ven má naopak nakročeno sebestředný psychopat, který ještě v posledním tažení  pustil z věznic gaunery, kteří vytunelovali  všechno  co mohli, když jim to “ruka trhu“ dovolila, tzn. ukradli miliony a miliardy. Prý se ten pán, co je pustil jistí, aby mu z vděčnosti zaplatili jeho další aktivity jako např. usilování stát se premiérem, což mi řekla nedávno jedná dáma z politiky, která se v tom vyzná. Udělalo se mi v tu chvíli špatně od žaludku.

Statečná mladá a hezká žena, režisérka  Monika Le Fay  (dříve Elšíková) zahájila výzvu Miloši Zemane, nejste  a nikdy nebudete mým prezidentem.   Hned v prvních dnech se k výzvě přihlásilo na tisíc lidí včetně známých osobností z uměleckého a veřejného života (samozřejmě mimo politiků, těm by se mohla zaviklat židle). Také nepovažuji mamuta za „svého“ prezidenta, i když, jak píše Monika, bude to formálně on.

V novinách se také ještě píše  o tom, že dosavadní  prezident se nikdy nesmířil s tím, že ho Václav Havel převyšoval, i když byl tělesně o kousíček menší.  A proto dělá všechno, aby se proti němu vymezil. No, moc se mu to nedaří v Česku, ale v zahraničí už vůbec ne, tam se mu to nedařilo nikdy.

Nedávno měl dr. Hnízdil velmi zajímavou přednášku o tom, jak jsou všichni politici ve vysokých funkcích psychopaté a jak lidé, kteří se na ně dívají v TV z toho mohou onemocnět.  Zmiňoval mj.  fakt, že existují lidé, kterým v mozku chybí jistá část. Ta např. obsahuje cit, smysl pro pochopení druhých, vůli druhého vyslechnout atd.  Což mi před časem potvrdila i moje příbuzná – lékařka psychiatrička, když jsem se jí ptala, jak mohou tito lidé klidně spát, já bych se svým svědomím nezamhouřila oči.

„Oni to mají jinak nastavené,“ řekla tehdy. Nechtěla jsem tomu věřit, ale asi je to tak, vždyť si vezměme Hitlera, Heydricha, Stalina, Beriju, Reicina, Vaše a další zločince. Také asi klidně spali…

Byla jsem před pár dny na schůzi Stálé komise pro krajany žijící v zahraničí. Dobrou zprávou je, že ji stále vede Tomáš Grulich, který je skutečně pravým mužem na svém místě. (Koukněte na jeho blog Lidovky). Bohužel, je asi jedním z mála, který se opravdu snaží něco pro krajany udělat.  Většina  členů komise jsou zřejmě lidé, na které v Senátu nezbyla jiná funkce, tak vzali tuto, i když o krajanech vědí pramálo. Nejvíce je láká možnost vyjet do zahraničí. Komise se po pár letech obměňuje, takže i ti, kteří časem pochopili proč tam jsou, zase odejdou a noví nevědí nic. A tak nebylo divu, že se tam mluvilo o tom založit jakousi webovou stránku o krajanech. Vystoupila jsem s poznámkou, že taková – Český dialog – existuje již dvaadvacet let. A přidal se dr. Mirek Krupička z rozhlasu, kde zase léta dělají web krajané.net. A to bylo překvapení!

Atmosféra na této schůzi však byla převážně přátelská a zazněla výzva, že je zde vítán každý, kdo má o tuto problematiku zájem.

A hlavně – už bude brzy jaro!

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012