Stalo se v lednu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 2 2013 Aktuality česky

Tak máme nového prezidenta a to jsme v Českém dialogu komentovali v průběhu celého volebního období. Takže se nebudu opakovat a v současnosti je mým jediným  přijatelným pocitem škodolibost nad tím, že názory Václava Klause už nikoho nezajímají. Dokonce ani lidi v ODS, protože tuto stranu se mu podařilo rozeštvat. Musí to být po deseti letech vlády stresující pocit - ale ten si jistě zahojí nějakou další důležitou aktivitou, např. definitivním rozložením ODS, radami evropským politikům  nebo přednáškami o globálním NEoteplování.

Taky jsme vzpomínali na dvacáté výročí zániku Československa a zjistili jsme, že a) jsme si zvykli, b) Evropa je ucelenější než před těmi dvaceti lety a c) máme se pořád stejně rádi. Takže vlk se nažral a koza zůstala celá... Ale bolelo to, pane Klausi a pane Mečiare!

Prezidentská amnestie zapříčinila, že se z vězení dostala doslova během pár dnů na svobodu asi čtvrtina vězňů. Což kromě nich a jejich rodin naštvalo celou ostatní společnost. Vyvrcholilo to novým násilím, krádežemi a výsměchem těm, kteří byli poškozeni. A to třeba i o miliony (např. stavebními společnostmi) nebo miliardy (stát musí odepsat obrovské částky za vykradené banky, podniky a fondy...). Fakt krásné gesto stařičkého mocnáře! V tomtéž novoročním projevu nás mj. nabádal, abychom se pustili do změn a začali sami u sebe! A taky řekl, abychom se vrátili ke starým dobrým hodnotám a tradicím - takže by se měl Miloš Zeman bát defenestrace?!

Gustávu Husákovi by bylo sto let. KSČM nelenila a poslala do Bratislavy místopředsedu Petra Šimůnka. Ten na hřbitově uctil památku posledního bolševického prezidenta a prohlásil, že obyvatelé Československa zažili v 70. a 80. letech jedno z nejlepších období ve svých dějinách.

Do místního sdružení ODS v Praze 6 se vrací bývalý primátor Pavel Bém. Měl pozastavené členství kvůli stykům s předním pražským kmotrem Romanem Janouškem. Vše pominulo, protože údajně nebylo dost relevantních důkazů. No, alespoň přezdívka Kolibřík panu Bémovi zůstala!

Ivan Lendl pošle do pražského Obecního domu plakáty secesního malíře Alfonse Muchy. Slavný tenista sbírá jeho plakáty od svých 22 let a většinou už žil v USA. Údajně mu chybí z Mistrovy tvorby jen jediný plakát. Výstava začne v dubnu t.r.

Emil Filla namaloval v roce 1921 plátno s názvem Malíř. Bylo v lednu v Praze vydraženo za 17,5 milionu korun. Zatím nejdráže koupil neznámý člověk na české aukci obraz Františka Kupky Tvar modré. Stál 55,7 mil. korun.

Oldřich Kulhánek byl naším významným grafikem a tvůrcem výtvarného pojetí našich bankovek a známek s portréty prezidentů. Miloše Zemana bude kreslit někdo jiný, protože Oldřich Kulhánek náhle zemřel ve věku 72 let. Asi Miloš Ondráček, který podle Kulhánkova návrhu ryl před deseti lety Václava Klause.

Zemřela Jiřina Jirásková (81). Významná česká herečka byla tak dlouho nemocná, že už si přála umřít. Poslední film točila s Jiřím Menzlem, jmenuje se Donšajni a do kin přijde v dubnu. Zdálo se, že už máme jen jednu výraznou herečku tohoto věku - Jiřinu Bohdalovou. Jenže během ledna vyšly v novinách její fotky,  jak líbá „vlhkou pusou na pusu“ všechny naše prezidenty od Antonína Novotného po Miloše Zemana. Takže letitá je, ale osobnost?

Opustil nás Karel Čáslavský, filmový historik a „hledač jiných časů“. Bylo mu necelých 76 let. Díky jemu jsme si uvědomovali, co všechno se ve světě dělo od doby, kdy vznikl první několikavteřinový film. Obrázky na filmových emulzích ovlivnily  světové dějiny - dobré a bohužel i špatné myšlenky se dostávaly také k lidem, kteří byli negramotní.

Moc jsem vás nepotěšila? Může být i hůř! Jana Bobošíková oznámila, že bude dál  kandidovat kdykoli a na jakoukoli funkci.

Na závěr si dovolím citovat publicistu Josefa Klímu, který v Lidových novinách (2. února, str. 12) radil novinářům pod titulkem Rady na Hrad.  Je to sice mimo rámec Stalo se v lednu..., ale nemohu vás měsíc napínat. Tak tedy: „... A rada poslední, nejdůležitější: než půjdete na rozhovor, stoupněte si někde v klidu před zrcadlo a opakujte si do nekonečna: Jsem novinář- jsem blb! Naprostý blb! Ostuda společnosti, horší šunt než klozetfrau či pedofilní deviant. A jen boží slitování nad mou ubohostí mě poctilo tou neuvěřitelnou milostí pohovořit si byť na malý okamžik s panem Neomylným a vyslechnout pár mouder, která ve své blbosti stejně hned zapomenu!“

Děkujeme!!

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012