Socha T. G. M. ve Washingtonu

Dne 19. září, jak už jsme psali, byla ve Washingtoně odhalena socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Byl to to mimořádný den pro českou komunitu nejen ve Washingtonu, ale i v jiných místech USA. Vždyť Masaryk se zasloužil za podpory USA o vznik našeho státu.
Téměř čtyřmetrová socha z dílny sochaře Vincence Makovského (z roku 1937) byla odhalena v nově vybudovaném parku u Embassy Row na Massachusetts Avenue.
Slavnostní chvíle se zúčastnila řada význačných osobností v čele s prezidentem ČR Václavem Havlem. Také bývalý prezident Slovenské republiky Michael Kováč, bývalá státní sekretářka USA Madeleine Albrightová. pravnučka TGM Charlota Kotiková a další hosté.
Prezident Václav Havel s chotí Dagmar a hosté se pak zúčastnili slavnostní recepce v atriu Světové banky, kde Havel předal státní vyznamenání Janu Třískovi, Miltonu Černému a dalším.
Postavení sochy TGM i slavnosti zorganizovali Američtí přátelé České republiky (AFoCR) za vedení jejího prezidenta Miltona Černého.
Zeptali jsme se několika účastníků, našich čtenářů, na jejich dojmy.
esJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad