Socha T. G. M. ve Washingtonu

10 2002 Aktuality česky
obálka čísla

Dne 19. září, jak už jsme psali, byla ve Washingtoně odhalena socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Byl to to mimořádný den pro českou komunitu nejen ve Washingtonu, ale i v jiných místech USA. Vždyť Masaryk se zasloužil za podpory USA o vznik našeho státu.

Téměř čtyřmetrová socha z dílny sochaře Vincence Makovského (z roku 1937) byla odhalena v nově vybudovaném parku u Embassy Row na Massachusetts Avenue.

Slavnostní chvíle se zúčastnila řada význačných osobností v čele s prezidentem ČR Václavem Havlem. Také bývalý prezident Slovenské republiky Michael Kováč, bývalá státní sekretářka USA Madeleine Albrightová. pravnučka TGM Charlota Kotiková a další hosté.

Prezident Václav Havel s chotí Dagmar a hosté se pak zúčastnili slavnostní recepce v atriu Světové banky, kde Havel předal státní vyznamenání Janu Třískovi, Miltonu Černému a dalším.

Postavení sochy TGM i slavnosti zorganizovali Američtí přátelé České republiky (AFoCR) za vedení jejího prezidenta Miltona Černého.

Zeptali jsme se několika účastníků, našich čtenářů, na jejich dojmy.

es

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012