Otevřený dopis

Eva Střížovská 1 2013 MČK česky

Vážení a milí přátelé, kamarádi, čtenáři Českého dialogu, členové Mezinárodní českého klubu,

dvaadvacet let jsem za pomoci dobrovolnic vydávala tištěný časopis Český dialog. Platících čtenářů bylo střídavě 300–500, což samozřejmě vůbec nestačilo na zaplacení tiskárny. Proto se časopis postupně ze čtrnáctideníku v roce 1991stával měsíčníkem, dvouměsíčníkem a nakonec i čtvrtletníkem.

Nejen nedostatek peněz, ale i častý stres z uzávěrky a také logické směřování na internet mne vedlo k rozhodnutí udělat z tištěného časopisu časopis internetový. Tak se před rokem stalo a zdá se to být dobrá cesta. Dáváme na webovou stránku denně něco nového, máme ohlasy a těší nás to.

Máme nyní asi deset tisíc čtenářů, ale až na výjimky neplatících... což je sice v internetu běžné, ale pro nás trošku problém, protože potřebujeme zaplatit malý nájem malé kanceláře v krásném prostředí Klementina, telefon a internet.

Když pořádáme Hovory bez hranic v Městské knihovně (jednou měsíčně), koncerty či jiné příjemné akce v různých dalších místech, je potřeba zaplatit nájem místa nebo alespoň honorář umělcům. A vstupné, které se platí, na to nestačí. Byli bychom rádi, kdyby členové klubu zaplatili dobrovolný roční poplatek – doporučujeme, ale nenutíme – 500 Kč nebo 250 senioři a studenti. Členové MČK dostávají automaticky pozvánky na všechny akce a na některé akce či knížky mají slevu.

V Městské knihovně je vstupné 40 Kč. Ale to si vybírá sama knihovna, my z toho nemáme nic. Můžeme být asi rádi, že máme kde udělat pořad pro milé lidi. Kdybychom chtěli vybírat vstupné, museli bychom si zaplatit sál, a to by žádné vstupné nenahradilo...

Na posledním pořadu v MK nám dokonce někdo ukradl peníze, které jedna členka klubu zaplatila za několik Českých kalendářů a členský příspěvek...

Musím se přiznat, že když jsem to zjistila, udělalo se mi špatně od žaludku... někdo přijde na krásný, příjemný kulturní pořad a krade? Nu, asi to byl někdo hodně hladový a potřeboval to... nemíním se tím do smrti trápit. Ale už také nemíním stát někde s napřaženou rukou a říkat: prosím, přispějte na naši činnost. To radši tu činnost zruším, mám jiných aktivit víc než dost.

Jestli jste dočetli až sem, neprosím, ale myslím, že by bylo fajn, kdybyste napsali svůj názor a event. zaplatili členský příspěvek. Minulý rok jej zaplatilo jen několik členů a letos... rok vlastně teprve začal...

Připravujeme na letošní rok plno příjemných besed, přednášek s promítáním i koncertů. Ale budeme zřejmě zvát jen členy, kteří si zaplatí členský příspěvek, tak jak je to běžné i v jiných klubech.

S hezkým pozdravem

Eva Střížovská, předsedkyně Mezinárodního českého klubu

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012