Nejslavnější Češi?

10 2002 Aktuality česky
obálka čísla

Toulám se jednoho dne po Manhattanu poblíž Národní budovy a zabrousím do 75. východní ulice. Mou pozornost upoutá černý chlapík táhnoucí po chodníku umělohmotnou krávu. Zřejmě nějaká reklamní atrapa. Hele, můžu si udělat fotku? ptám se ho. Proč ne, odpoví. A jak si tak pózuji s krávou po boku, upoutá mne cedule na domě: Jan Hus. Nevěřícně kulím oči. On to zpozoruje a říká s hrdostí znalce: Jan Hus byl kazatel. Z Bohemie. Byl upálen za své názory. Jestli chcete, můžete jít dovnitř na prohlídku kostela. To jsem tedy šla, což už bylo na těchto místech popsáno a také to bude součástí mé knihy o Americe a našincích.

Vzpomněla jsem si na tuto příhodu při čtení článku v deníku MF DNES z 1. října. Centrum pro výzkum veřejného mínění udělalo průzkum mezi 1200 lidmi a výsledek je takový:

Na prvním místě vede Tomáš G. Masaryk (65,3%), na druhém je Karel IV. (39,8%), na třetím Jan Hus (35,2%), čtvrté místo obsadil Václav Havel (27,3%), páté Jan Amos Komenský (24,9%). Dále jdou za sebou: Jan Žižka z Trocnova, Jan Palach, Edvard Beneš, Emil Zátopek, Ludvík Svoboda, Bedřich Smetana, Jan Železný, Antonín Dvořák, Václav Klaus, Jaromír Jágr, Karel Čapek, František Palacký, Dominik Hašek, Karel Gott, Alexander Dubček, Jaroslav Heyrovský, Milada Horáková, Božena Němcová, Vladimír Remek, Jiří z Poděbrad, Sv. Václav, Jaroslav Seifert, Jan Masaryk, Karel Havlíček Borovský, a další osobnosti nedávné i dávné historie a kultury.

Výzkum samozřejmě oslovil jen obyvatele ČR. Bylo by moc zajímavé zjistit, jaké osobnosti jsou známé v zahraničí a v jakém pořadí. Nechcete se, vážení čtenáři, zapojit do výzkumu? A to jak svým názorem, tak i názorem Vašich zahraničních sousedů či známých?

Když nám v dohledné době pošlete e-mail, či dopis/fax, budeme názory evidovat a vylosujeme deset výherců pěkné knížky či hudební kazety nebo CD.

es

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012