Dopis z náměstí Míru - leden

Jiřina Rybáčková 1 2013 Aktuality česky

Prosím o zamyšlení

 

V obou zemích mého srdce je téma politiky výbušné. Před třemi desetiletími jsem si v Americe bez problémů povídala s Republikány a obvykle jsme se v klidu shodli, že v něčem se shodneme a v něčem ne. Těm časům je dávno konec. S Republikány se o politice nebavím, zvlášť s těmi, které mám ráda. V Česku jsem také obezřetná, protože kvůli sporu mezi havlovci a klausovci jsem téměř přišla o svého „úhlavního přítele“, jednoho z nejmilovanějších kamarádů.

 

A teď jsme tu zase rozděleni. Před třemi týdny jsem napsala, že Karel Schwarzenberg  českým prezidentem nejspíš zvolen nebude, jenže dnes je všechno jinak a „nepředstavitelné se možná stane skutkem“. Karlův tým teď napíná veškeré síly k získání moravských voličů a já píšu tento dopis. Není určen příznivcům ani jednoho finalisty. Ti i oni vědí, co chtějí a nikdo jim nebude nic vykládat. Téměř polovina voličů však ještě váhá a ty prosím, aby se dobře zamysleli.

 

Miloš Zeman je inteligentní, má výbornou paměť a vůdčí schopnosti. Zároveň je to však  člověk, který místo akce „Čisté ruce“, kterou sliboval před volbami v roce 1998,  podepsal s ODS opoziční smlouvu. Politická paměť je všude notoricky špatná, ale snad si vzpomenete na  pomlouvačnou akci „Olovo“ namířenou proti Petře Buzkové, kauzu Štiřín namířenou proti ministru Zielencovi, či pokus o vraždu novinářky Slonkové. Tyto aféry, které by ve většině civilizovaných zemích znamenaly politickou smrt, však Miloš Zeman ustál. Což svědčí o jeho politické zdatnosti, nikoli o jeho způsobilosti stát se prezidentem.

 

Všichni také víme, že Miloš Zeman neustále někoho shazuje, ponižuje a uráží. Mezi jeho oblíbené výrazy patří „pitomec, hovado, fekálie, podvraťák, póvl, myšlenková ojetina, žumpa, líná coura“. Často zdůrazňuje své plebejství –  jenže i plebejci mohou být noblesní. Z noblesnosti však pana Zemana nikdo nepodezírá. Básnička, kterou napsal své dětské lásce, je výmluvná: „Tak ti říkám, milá Jano, budeme mít domek svůj, já budu hrát na piano, a ty budeš vozit hnůj.”

 

Politické působení Karla Schwarzenberga sice také nebylo na jedničku, ale jeho chyby by se daly spíš označit jako ne zcela zvládnuté zádrhele. V žádném případě nešlo o podvracení rodícího se demokratického procesu v této zemi jako v době „oposmlouvy“.

 

Ale hlavně a především se Schwarzenberg na prezidenta perfektně hodí. Potřebujeme přece, aby na Hradě sídlil slušný, rozvážný člověk, nadstranický, s morální autoritou, nenakažený komunistickým myšlením, který by nespřádal intriky, nýbrž zklidňoval politické vášně a důstojně nás reprezentoval ve světě. Obyčejná laskavost by po minulých deseti letech rovněž neškodila.

 

Protože nejsme v Americe, zvolení Zemana nebude znamenat národní katastrofu či nesmyslnou válku, jen tu určitě přetrvá a prohloubí se „blbá nálada“. Pokud bude zvolen Karel Schwarzenberg, nezbaví nás kouzelným proutkem všech nepravostí. Přesto ale my mladí věkem i duchem budeme bouřlivě oslavovat a začneme být na svou zemi opět hrdí.

Srdečně zdravím všechny čtenáře

Jiřina Rybáčková

21. ledna 2013

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012