Zblázněné Česko

Venda Šebrlová 1 2013 Aktuality česky

Pokud je to vůbec možné, den po dni je naše politická scéna a s ní i náš předvolební život zmatenější. Nastává druhý předvolební týden, ve kterém se utkají dva prezidentští kandidáti – Schwarzenberg a Zeman. Jenže: teď už kandidují ve dvojicích - alespoň tak to vyplývá z jejich vzájemných debat.

Zeman spojuje ministra Schwarzenberga s naprosto neoblíbenou nynější vládou a s ještě víc neoblíbeným ministrem financí Kalouskem. Takže dvojice S-K. Protivníkem je dvojice Z-K, tedy Zeman s Klausem. Prezident už několikrát vyjádřil naprostou oddanost myšlenkám současného mentora společnosti.

Dopadá to tak, že Zeman s lehce posunutou hlavou k rameni přednáší národu moudra i omyly. Schwarzenberg jeho mnohomluvné monology často shrnuje do jediné věty, která to celé shodí do směšnosti. Zeman je o jen pár let mladší, ale těch deset let odpočinku a objímání stromů na Vysočině mu výrazně prospělo. Je ve fyzické formě. Schwarzenberg je už utahaný nejen ze své funkce ministra zahraničí, ale také z toho, jak musí pořád dokola vysvětlovat emigraci své rodiny, své bohatství, své mumlání... Do hry se vpletla i Livie Klausová a nechala se slyšet, že na pražský Hrad nepatří žena, která neumí česky. Což paní Schwarzenbergová neumí, ale také se k nám nechystá, protože má po těžkém úraze fyzické problémy – jistě by přijela na inauguraci, ale to by asi bylo všechno. Na počátku tohoto týdne přiznali oba rivalové vzájemný slib, že se vyvarují podpásovek. Což už zřejmě přestalo platit...

Nedělní zprávy (co který kandidát dělal, s kým mluvil a jak odpočíval) dostala do ještě vyšší poblázněné roviny informace o muži, který se chtěl upálit. Je mu 36 let a vybral si k tomu pražské Václavské náměstí. Stoupl si do kašny pod Národním muzeem, pár metrů od místa činu Jana Palacha před 44 lety, polil si bundu hořlavinou a zapálil. Kolemjedoucí policejní hlídka muže svalila na zem a plameny uhasila sněhem. Pak vyšlo najevo, že ten člověk měl na sobě několik vrstev oblečení, takže mu žádné nebezpečí sebeupálení nehrozilo. Poškodil si bundu. Když se ho policisté ptali, proč to udělal, tak řekl, že „chtěl tímto činem uctít památku Jana Palacha“. Během nedělního večera ale prosáklo, že přesně neví, proč se Palach upálil. Po ošetření popálených rukou byl odvezen na psychiatrii do Bohnic.

Tuto poznámku píšu v neděli 20. ledna večer. Věci se dějí tak rychle, že od zířka se možná budou prezidentští kandidáti setkávat jen za přítomnosti svých bodygardů a právníků. Nedělám si iluze (hlavně o dvojici Zeman-Klaus), že nevyplavou během diskusí další sporné body (špatně zformulované nebo špatně slyšené). Nebo se pár hodin před volbami objeví pečlivě vyhledané podpásovky.

Jde tedy především o to, abychom to my voliči přežili v takové formě, abychom  došli k urnám. Lidé se totiž hádají nejen v rodinách a v práci, ale taky na sociálních sítích a sprostá slova jsou velmi, ale velmi častá... Kandidátům přeji, aby neskončili taky na psychiatrii.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012