Nobelova cena pro Nicholase Wintona

-red- 1 2013 Ostatní česky

Naši čtenáři jistě znají příběh Nicholase Wintona, který zachránil životy téměř sedmi set dětem.

Psali jsme o tom vícekrát a jsme rádi, že naše zástupkyně v Anglii Lady Milena je jedním ze zmíněných dětí a že jsme měli možnost osobně se seznámit i s dalšími „dětmi“ a napsat o nich (naposledy v rubrice Naši ve světě v článku Sestry Fleischmanovy).

Studenti v pražském gymnáziu Open Gate se rozhodli… ale dále už cituji z prohlášení Národní knihovny, v níž máme (a moc rádi) svoji malou kancelář:

Praha, Klementinum: Národní knihovna ČR se stala místem, kde je možné podepsat petici za nominaci sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru. Petiční iniciativa za ocenění muže, který v roce 1939 zachránil 669 židovských dětí z území okupovaného nacistickým Německem, vzešla z pražského gymnázia Open Gate. Zájemci mohou petici podepsat každý den kromě neděle v prostorách vstupu do Národní knihovny ČR. "Velmi rádi podpoříme smysluplnou iniciativu s kulturním a hluboce lidským podtextem jako je tato petice," uvedl generální ředitel NK ČR Tomáš Böhm. A dodal: "S tématem rezonuje i naše výstava nazvaná Zničené židovské památky severních Čech, která bude k vidění ve Výstavním sále Galerie Klementinum od 23. ledna do 3 března. Připomínku toho, co se během války zachránit nepodařilo, tak vhodně doplní iniciativa na podporu člověka, který v téže době zachránil stovky životů." Příběh "Wintonových dětí" oslovil žáky říčanského gymnázia natolik, že se rozhodli zahájit iniciativu na podporu nominace sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru. K petici připojilo své podpisy zatím 130 000 lidí nejen z Česka, ale i Slovenska, Izraele, Švédska, Velké Británie, USA, Kanady, Francie, Austrálie nebo z Dubaje. "Byl jsem velice překvapený, jak moc se celá iniciativa rozšířila a že studenti byli schopni za tak krátkou dobu v tak velkém rozsahu oslovit celý svět. Sir Nicholas Winton sám prohlásil, že kdo chce konat dobro, musí mít odvahu. A mně se líbí, že naši žáci tu odvahu i ten náboj mají," řekl David Nitsche, učitel na gymnáziu Open Gate. První kolo petice, jehož cílem je oslovit obě komory Parlamentu, aby sira Nicholase Wintona nominovaly za Českou republiku, potrvá do pátku 25. ledna 2013. Následovat bude druhé kolo, během kterého by organizátoři rádi získali až půl milionu podpisů a podpořili tak nominaci v samotném norském Nobelově výboru. V prosinci 1938 požádal jeden z pracovníků organizace British Committee for Refugees from Czechoslovakia (BCRC) svého přítele Nicholase Wintona, aby místo na alpskou dovolenou odjel do Prahy a pomohl tamní kanceláři organizovat transporty dětí z ohrožených židovských rodin. Pro každé dítě ve věku do 17 let bylo nutné najít náhradní rodinu v Británii a kauci ve výši asi 50 liber, aby bylo možné získat britské vízum a povolení k pobytu. Winton pak řídil z Londýna Dětskou sekci BCRC, kde vyhledával adoptivní rodiče, vyřizoval osvojení u britských úřadů a získával finanční příspěvky. První dětský transport z Prahy byl vypraven 14. března 1939 s pouhými dvaceti dětmi, poslední úspěšný dětský transport byl vypraven 2. srpna 1939, kdy celkový počet zachráněných dětí v osmi transportech dosáhl počtu 669. Další vlak s 250 dětmi byl vypraven 1. září 1939, ale do Anglie nikdy nedorazil, neboť právě vypukla druhá světová válka.

Petici bude v Národní knihovně ČR možné podepsat každý den s výjimkou neděle od 9 do 22 hod. a v sobotu do 19 hod. První kolo petice bude uzavřeno v pátek 25. ledna 2013, vzápětí na něj však naváže kolo druhé, které potrvá až do konce června 2013. Podpisy obou kol se sčítají. Více na www.nicholas-winton.blogspot.cz a www.nkp.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012