Posilovna pro mozek

Venda Šebrlová 1 2013 Knihy česky

David Perlmutter, Alberto Villoldo

Posilovna pro mozek

Mohou se spolu domluvit neurovědec a neurolog s lékařským antropologem a zároveň šamanem? Kniha dokazuje, že autoři mají mnoho společného – chtějí se dopídit, co všechno ovlivňuje činnost našeho mozku. Není tedy v protikladu věda a pradávné zkušenosti, které se v různých časech a civilizací objevovaly a dodnes fungují.

Náš mozek je nejsložitější „věc“ na světě a pracuje v něm sto miliard neutronů. Používáme je především k řešení každodenních situací. Ke své chybě, navíc v sobě nosíme spoustu negace. Dokazuje to jedna z ilustračních příhod -  tuhle si vyprávějí Indiáni na severoamerických pláních. Mladík se ptá svého dědečka: “Uvnitř mám dva vlky. Jeden by rád zabíjel a ničil, druhý chce mír a krásu. Který nakonec zvítězí, dědečku?“ Stařec odvětil: “Ten, kterého budeš krmit“.

Knihu pravděpodobně několikrát odložíte, protože se vám bude zdát příliš odborná. Jenže, jak praví autoři, „lidská mysl dokáže nepředstavitelné kousky – jak na fyzické, tak na duševní úrovni.

... Ještě zcela nechápeme, do jaké míry je mysl vlastně mocná, pravidelně se ovšem setkáváme s důkazy svědčícími o její jedinečnosti. Vrátíte se k ní za měsíc a přečtete si dvě kapitoly. O těch bude váš mozek vědět a vy klidně znovu začněte číst za dalších pár týdnů. Ta kniha je jako encyklopedie: je tam kapitola o vývoji lidského mozku a mysli, ženské životní síle, o stresu, který poškozuje mozek, o šamanských cvičeních...

Na konci knihy je program na posílení činnosti mozku. Zkusit jej můžete hned, dozvíte se, co jíst, co cvičit, jak meditovat, jak posilovat mezilidské vztahy.

Vydalo nakl. Metafora

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012