Martinů Strings Prague zahrají ve Španělské synagoze a na turné ve Švédsku

Tento nový smyčcový ansámbl vznikl vloni v Praze pod vedením Jaroslava Šonského, čestného člena MČK, držitele ocenění Gratias Agit.
Dvanáctičlenný smyčcový soubor navazuje na tradici české smyčcové kultury, která se vždy vyznačovala, kromě tradiční muzikality, také zpěvností a slovanským zvukem. Martinů Strings Prague tvoří vynikající hráči mladší střední generace se zkušenostmi získanými jak na sólové dráze, tak v nejlepších českých orchestrech či komorních uskupeních. Zakladatelem a uměleckým vedoucím souboru je houslista Jaroslav Šonský, zkušený sólový i komorní hráč a hudební manažer. Vzorem pro Martinů Strings Prague se stal Český komorní orchestr založený legendárním dirigentem Václavem Talichem a jeho nástupcem Josefem Vlachem. Životní pouť Josefa Vlacha, známého ve Švédsku svým Vlachovým kvartetem, se zakončila právě ve švédském Norrköpingu, kde působí i Jaroslav Šonský. A zde (po úvodním pražském koncertě ve Španělské synagoze) pokračuje první švédské turné Martinů Strings Prague. Dalšími městy, kde tento soubor zahraje, jsou Linköping, a Stockholm. Všechny koncerty se uskuteční ve dnech blízkých 27. lednu, který se celosvětově připomíná jako Den památky holocaustu.
V Norrköpingu, kde turné začíná, je koncert Martinů Strings Prague součástí třídenního kulturního programu, přístupného nejširší veřejnosti. V jeho rámci se uskuteční kromě dalších akcí a tohoto slavnostního koncertu ještě filmové projekce dokumentárních snímků Miloše Zvěřiny, které vznikly s využitím dětských kreseb z Terezína a hudby Hanse Krásy aj.. Dále proběhne výstava těchto unikátních zachovaných dětských kreseb (v kopiích) zapůjčená Ministerstvem zahraničí ČR. To vše v péči Jaroslava Šonského, který takto pokračuje ve svých bohatých aktivitách ve prospěch české kultury ve Švédsku. Na radnici v Norrköpingu pak proběhne setkání všech účastníků projektu s představiteli města a dalšími významnými osobnostmi. Na organizaci se za město podílí také paní Jiřina Klevstigh, další Češka, která zde žije a v současnosti zastává funkci místostarostky stodvacetitisícového Norrköpingu.
Město Norrköping se svou unikátní industriální zónou, proměněnou v kulturní centrum, je českým divákům známé také z našeho dokumentu České kořeny ve Švédsku, v němž vystupuje zde rovněž žijící česká historička Blanka Karlsson, Jaroslav Šonský i paní Jiřina Klevstigh.
Jsme rádi, že Mezinárodní český klub mohl přispět k uskutečnění tohoto zajímavého projektu rozmanitou podporou z „domácího“, pražského zázemí.
Na fotografii je paní Jiřina Klevstigh s Jaroslavem Šonským
(z natáčení dokumentu České kořeny ve Švédsku)
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad