Malý dopis z náměstí Míru

1 2013 Ohlasy a názory česky

Volím Karla

Karel Schwarzenberg je jediný možný kandidát na funkci prezidenta podle Jiřiny Rybáčkové, žurnalistky dříve žijící v USA, nyní již dlouho opět v ČR. Paní Rybáčková ve svém dopise, který připutoval do naší redakce oklikou přes Vídeň, apeluje na všechny voliče jasně. A my se k jejímu názoru připojujeme a budeme volit stejně. Jestli jste to ještě nestihli, rychle si obstarejte obě knihy rozhovorů Karla Hvíždˇaly s Karlem Schwarzenbergem a přesvědčíte se sami. Žádná nadutost a arogance, ale rozvaha a obrovský rozhled podepřený hlubokými vědomostmi o stavu věcí v Evropě i ve světě...

Red..

Ale ted´již dejme slovo Jiřině Rybáčkové

 

Letos mi na sledování věcí veřejných zbývalo méně času než obvykle, a tak jsem se spíš zajímala o dění za Atlantikem – pro svět je to ostatně mnohem důležitější než to, co se odehrává v české kotlině a moravskoslezských končinách. V posledních týdnech ale přepínám na místní stanici, neboť se blíží důležitá událost. Na rozdíl od mnoha našich spoluobčanů, já a moji nejbližší  – celoživotní i novější přátelé, dobří kamarádi a známí – nemáme s výběrem českého přezidentského kandidáta žádný problém. My všichni jsme přesvědčeni, že ze současných devíti uchazečů se na pražský hrad hodí pouze Karel Schwarzenberg.

 

Jeho webovky www.volimkarla.cz jsou přehledné, stručné a každá věta dává smysl. Mezi „podporovateli“ se na předním místě objevují známá jména – Zdeněk Svěrák, Helena Illnerová, Bolek Polívka, Miloš Forman,  Jiří Menzel, Eva Jiřičná, Libor Pešek, Ivan Klíma, Ivan Havel, David Černý, Petr Sís, Martin Palouš, Jiřina Šiklová. Příznivci budou volit Karla z několika přesvědčivých důvodů: „převyšuje ostatní svou morální integritou“, „chápe veřejnou činnost jako službu“, „vzbuzuje respekt v zahraničí“, „vrátí českému prezidentství důstojnost“, „charakterní, čestný, noblesní, se skvělým smyslem pro humor“, „ztělesňuje to nejlepší z našich tradic”,  „moudrý, důvěryhodný, neúplatný“. Mnozí se už nechtějí za svého prezidenta stydět. Možná mi to uniklo, ale v hodnoceních jsem nenašla slovo „pokorný“ – ve smyslu protipólu arogance,  nadutosti, přezíravosti. To je jeden důvodů, proč ho budu volit já.

 

V pátek 28. prosince bylo podporovatelů 4778, teď, v neděli večer, je nás 4911. Potřebovali bychom ještě dvě nuly na konci.

Někdy se sice „nepředstavitelné stane skutkem“, avšak v první přímé volbě českého prezidenta k tomu nejspíš nedojde. Knížete nebudou volit komunisté a nepřátelé „pravdy a lásky“ (tedy lháři a nenávistníci), ale ani četní další, kteří mu mají za zlé jeho „cizáctví“, jeho bohatství, jeho mumlání, jeho podřimování, jeho věk. Jak těmto lidem vysvětlit, že „cizák“ Schwarzenberg udělal pro tuto zemi nepoměrně víc než tisíce věčně kritizujících Čecháčků? A copak si nevšimli, kolik z našich nejvytrvalejších polistopadových politiků sice řečnit umí, ale dobří lidé to nejsou? Jak to, že nechápou, že odkaz TGM a Václava Havla může naplnit jedině Schwarzenberg?

 

A zavřené oči? Nic důležitého pan Schwarzenberg nezmešká, ale nechce plýtvat energií posloucháním blábolů. A věk a zdraví? Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, přednosta interní kliniky 2. lékařské fakulty UK, prohlásil před třemi dny „...jeho zdravotní stav není v žádném případě překážkou ... Rizikové zdravotní faktory jsou pod kontrolou, proto mohu …předpokládat, že z titulu funkce prezidenta dostane pod kontrolu i rizikové faktory naší společnosti."

 

Zdravím z náměstí Míru, přeju vše dobré do Nového roku 2013. A volte Karla!

Vaše Jiřina Rybáčková

 

30. prosince 2012

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012