Autíčka Matchbox poprvé v muzeu

Poprvé v historii u nás vystavuje specializovaná muzejní instituce sbírku autíček. Nejsou to však autíčka ledajaká. Jde o rozsáhlou sbírku „angličáků“, vyráběných pod slavnou značkou Matchbox.
Fenomén autíček velkých téměř jen jako krabička od sirek (odtud název) se rozšířil poválečnou Evropou a ovlivnil několik generací kluků a tatínků. S autíčky britské firmy Lesney ale mohly být spokojené i maminky. Nebyla ani moc drahá, nezabrala mnoho místa – pokud ovšem hlava rodiny nepropadla vášnivému sběratelství, což se nezřídka stávalo – a hlavně, kdo si hraje, nezlobí. Toto úsloví platí stále a proto se nabízí v rámci předvánočního úklidu či pečení poslat ty, kdo by jinak překáželi, do Uměleckoprůmyslového musea. Výstava „angličáků“ zde začíná 13. prosince.
Je skutečně na co se dívat. Expozice autíček zahrnuje modely od 40. do 90. let 20. století, celkem přes 1 800 modelů a doplňků. Je tedy nejen rozsáhlá, ale také uzpůsobená těm, kdo budou asi nejčastějšími návštěvníky, rodinám s dětmi. A vybavená hracím koutkem, kde je možnost vyzkoušet si třeba dojezdovou dráhu některých autíček. Část v horním patře je věnována veteránům, tedy těm modelům, které se staly nejčastěji objektem sběratelství - a to je opravdu nádhera!
Exponáty výstavy pocházejí ze dvou soukromých sbírek – Alexandra Goldscheidera z Londýna a z pozůstalosti Tomáše Frýda z Prahy. Reprezentativní část, zakoupená muzeem v letošním roce do sbírky hraček, by měla být v budoucnu zpřístupněna na zámku v Kamenici nad Lipou, pobočce Uměleckoprůmyslového musea.
Z historie fenoménu Matchbox
Než se na výstavu půjdeme podívat, je zajímavé si připomenout, čím a proč autíčka Matchbox tak zaujala a co stálo za jejich obrovskou oblibou zdaleka nejen v Británii, kde nápad vznikl. Po válce bylo žádoucí vytvořit hračky, jejichž cena by byla úměrná i možnostem kapesného dětí z chudších vrstev (vžil se pro ně název „penny toys“). Autíčka jsou většinou ze slitiny zinku s dalšími kovy, postupně se začal užívat i plast – nejprve na kolečka, posléze na ostatní části auta, která nejsou z kovu ani u skutečných aut. Původně se modely aut prodávaly jen jako hračky, ale řada veteránů uvedená na trh v roce 1956 byla již prezentována jako sběratelský artefakt pro dospělé.
Muzeum vystavuje modely již od prvních hraček firmy Lesney a Moko, přes základní řady, od roku 1953 vyráběné pod značkou Matchbox, série 1–75 (miniaturní modely aut), přes řadu Superfasts (auta s „rychlými koly“), Major Packs a King Size (řady aut větších rozměrů, stavební a zemědělské stroje), řadu doplňků (Accessory Packs) až po sérii veteránů (Models of Yesteryear).
Hračky bořící politické hranice
Velkou pozornost věnovala firma od počátku i obalům. Původní myšlenka byla vytvořit auto tak malých rozměrů, aby se vešlo právě do krabičky od sirek a inspirací byly krabičky Norvic československé výroby ze SOLO Sušice. Touto myšlenkou se značka Matchbox odlišila od produkce jiných firem vyrábějících autíčka. V českém prostředí si autíčka z Anglie získala obrovskou oblibu, navíc s puncem západního zboží. Sháněli jsme je v Tuzexu nebo jako vyloženou „podpultovku“. Vžil se pro ně název „angličáky“ a dodnes jsou předmětem vášnivého sběratelství. Nejstarší nebo jinak nejvíce ceněné typy mají na sběratelských burzách hodnotu skutečného auta. Firma Matchbox je dnes součástí koncernu Matell a většina její produkce byla přenesena do Číny. Může se stát, že i proto vás po návštěvě výstavy napadne oprášit doma odložené „angličáky“ z Anglie a najít pro ně důstojnější místo než krabici v komoře.
Uměleckoprůmyslové museum 13. 12. 2012 – 1.4. 2013, denně kromě pondělí 10-18 hodin, úterý 10 – 19 hodin
Komentované prohlídky s kurátorem (vždy v 17 hodin): 15. 1., 12.2., 12.3. 2013
Článek vznikl pro Listy Prahy 1
Martina Fialková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad