Stalo se v prosinci... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 1 2013 Aktuality česky

Začátkem prosince napadl sníh a dokonce i v Praze bylo s výhodou mít ohrnuté nohavice u kalhot. Jenže zima dlouho nevydržela, natěšené děti už po dvou dnech brousily sáňkami a boby jen ojíněnou trávu. Jinak byly letošní Vánoce chvilkami s námrazou, ale většinou spíše připomínaly Velikonoce. Někde bylo skoro deset stupňů a takřka pořád svítilo sluníčko. A takhle zmatečný byl celý prosinec...

O Silvestru jsme si připomínali vznik dvou samostatných států: České republiky a Slovenské republiky. Názory se povětšině shodly: stejně by nás to neminulo!

Naše politické špičky se vyznamenaly: ani prezident Václav Klaus, ani premiér Petr Nečas nejeli do norského Osla, kde Evropská unie přebírala Nobelovu cenu míru. Václav Klaus, chronický euroskeptik, cenu zesměšnil. Petr Nečas se alespoň omluvil z pracovních důvodů. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg by prý jel – ale zase nedostal pozvánku!

Jedna z mála radostných nadějí se přeci jen objevila! Prezident Václav Klaus na setkání s vysokoškoláky v Hradci Králové řekl, že pokud se dostane na Hrad některý z prezidentských kandidátů, které nemá rád (a jeho sítem prošel jen Miloš Zeman!), měl by pocit, že je nezbytné někam emigrovat!

Nejmenší parlamentní strana LIDEM, která se však nedostala k moci ve volbách, ale odtržením ze strany Věci veřejné, se vzdala svého práva na obsazení ministerstva dopravy. Strana post dostala ještě jako část léna strany VV. Je to ministerstvo, kterým protečou těžké miliardy korun a teď je povede ministr za ODS. Šéfka strany Karolina Peak křeslo vyměnila za stranický posez na ministerstvu obrany. A šla tam sama. Část politické scény se ušklibovala, jak může být ministryní věci naprosto neznalá žena a vzpomínala na Vlastu Parkanovou (KDU-ČSL) - ta vedla obranu tak, že se právníci doteď prodírají nejasnými smlouvami. Další profesionální politici ječeli, když Peak porušila svůj slib Klausovi i Nečasovi a vyhodila okamžitě z MO tři nejdůležitější lidi. A všichni jsme si ťukali na čelo, když premiér po osmi dnech Peak z funkce odvolal! Zdůvodnil to smysluplně: že na tuto práci nestačí. Peak kontrovala prohlášením, že čeští politici si myslí, že „dámy se rodí bez mozku v hlavě“. Ovšem, oproti svému rozhořčenému předvánočnímu rozhodnutí teď váhá, zda má LIDEM potrestat vládu tím, že z ní vystoupí. Nabízí se mňačkovské „ako chutí moc“!

Bývalý ministerský předseda Mirek Topolánek, který vedl vládu v letech 2006-2009, měl supersilného soupeře. Roman Janoušek sám sebe označuje za „politického podnikatele“ a podle Topolánka i jeho zásluhou byla v té době Praha výsadní pastvinou pro dvojici lobisty Janoušek - primátor Bém. A Bém byl zřejmě ten slabší. Janoušek měl své lidi jak v ODS, tak v ČSSD, ovlivňoval ministerstva, lesy, Pozemkový fond... Ovlivňoval policii, justici, média ... Topolánek v rozhovoru pro MF Dnes (13.12.12) přiznal, že byl asi moc hodným premiérem a Petr Nečas na rozdíl od něj umí souboje dohrávat.

Studenti v jižních Čechách zahájili symbolickou hladovku, kterou chtějí donutit krajské zastupitele, aby odstoupili od spoluvládnutí s komunisty. Školství dostala na starosti právě komunistka - Vítězslava Baborová. Studenty podpořila Konfederace politických vězňů, sdružení Dcery 50. let, Svaz pomocných technických praporů a mnoho jednotlivých osobností, např. Zdena Mašínová.

Jiní studenti, tentokrát z pražského gymnázia Open Gate, si myslí, že sir Nicholas Winton (zachránce stovek židovských dětí) by měl dostat Nobelovu cenu míru za rok 2013. Chtějí iniciovat petici a obrátit se na prezidenta, obě komory parlamentu, vládu a cizí velvyslanectví.¨

Také nastávající volby prezidenta znovu otevřely problém, jak dalece si naše země zaslouží, aby jí vládli bývalí členové KSČ. Jedná se o Miloše Zemana a Jana Fischera, kteří s velkou pravděpodobností postoupí do druhého kola. Ostatní kandidáti sice získají nějaké hlasy, ale tím se roztříští protikomunistické síly.

Někdejší šéf Sazky, který přivedl podnik ke krachu, by měl jen sportovnímu svazu ČSTV uhradit minimálně 950 milionů korun. Další odškodné by měl Aleš Hušák zaplatit za zničenou pověst a znevážené jméno přímo podniku Sazka. Další zájemci o peníze se objevují. Aleš Hušák se „stará o své podnikání, o kause Sazka prý píše knihu a už je dost daleko – vyjde včas a ve vhodnou dobu!“

Černobílý animovaný film režiséra Tomáše Luňáka „Alois Nebel“ získal výroční cenu Evropské filmové akademie – Evropskou filmovou cenu. Ta je nazývána „evropský Oscar“ a režisér této poctě prý uvěřil až ve chvíli, kdy stál na pódiu.o

Nejlepší knihou roku se stal životopis kněze Josefa Toufara, kterého v roce 1950 umučila StB. Napsal ji básník a publicista Miloš Doležal a nazval ji „Jako bychom dnes zemřít měli“. Autor dostal sošku anděla, který si čte.

Naopak se smíšenými pocity jsme přijali informaci, že Václav Klaus chystá na počátek roku vydání své další knihy. V březnu odchází z Hradu a údajně také z vysoké politiky a tak nám chce sdělit své zklamání ze současného světa a samozřejmě i zkritizovat vývoj v Česku za posledních více než 23 let. (Z nichž ovšem deset let byl naším prezidentem a mnohé mohl ovlivnit, kdyby chtěl!)

Zpěvačka Hana Zagorová si koupila hrob na Vyšehradě.

S přibližováním vánočních oslav přibylo varování před kontaminovaným alkoholem. Marně! Umřeli další lidé. Ostatně: podle MFDnes se slovem roku stal právě metanol.

V pražské ZOO se narodilo gorilátko a radost z něj byla větší, že nám způsobili politici za celý uplynulý měsíc.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012