Havlismus – Klausovo sprosté slovo

Venda Šebrlová 1 2013 Aktuality česky

Nevím, jestli poprvé, ale určitě naposledy mluvil Václav Klaus o svém předchůdci Václavu Havlovi slušně u jeho rakve 21. prosince loňského roku. Chválil jeho dílo, myšlenky a odkaz. Po desíti letech sledování jeho prezidentování jsem přesvědčena, že si tento výstup pečlivě nacvičil. Věděl, že ho snímají kamery zpravodajů z celého světa a bral to jako velkou roli. V jeho případě to bylo hamletovské „být či nebýt“ příznivcem Havlových myšlenek. No samozřejmě, že „být“ - když se dívá tolik lidí...

O rok později už to bylo „bít či nebít“. A zase to bylo“bít“ – tentokrát ve znamení „bít-tlouci“. Klackem se stala nová kniha jeho vicekancléře a superporadce Petra  Hájka „Smrt v sametu“. Ten (podle citace v MFDnes) mj. píše, že „ Václav Havel byl všechno, jen ne demokrat ... demokracii nikdy nevěřil a opovrhoval jí“. Hájek taky nazývá občanskou společnost společností směřující k fašismu. Klaus tuto knihu zřejmě dočetl do konce a označil „za téměř povinnou četbu“.

Mnoho let víme, že Klaus měl pro Havlovy stoupence jen hanlivá synonyma: pravdoláskaři, havlisté. On sám by asi takovou knihu o porevoluční době nenapsal a i když (podle jeho vlastních slov) s panem Hájkem v mnohém nesouhlasí, s jeho hodnocením Václava Havla ano. Nebo ji možná napíše, až bude jen jedním z odejítých politiků? Vždyť už ani nebude mít možnost psát své „objevné zeměpisné“ poznatky z cizích zemí, kam jako prezident jezdil. Nebude dávat rozhovory a nebude mít příležitost si hlídat svůj státnický vzpřímený postoj s nohama u sebe.

Václav Klaus si myslí, že je vinou novinářů, jak leze lidem na nervy! Přitom každý jeho krok je vážný a důstojný, pohyby hlavou ladné - všichni se dívejte! Ale běda, když někdo chválí Havla! Pak tvrdí: já nesnáším adorování - tak proč zbožňovat Havla? Tento jeho názor opět vyrašil do nebetyčné výšky, když si lidé připomínali 1. výročí Havlovy smrti. Zapalovali svíčky a nosili kytky nejen na hrob, ale i k pomníku událostí v roce 1989 na Národní třídě.

Přitom si obecně vzato neděláme iluze, že Václav Havel byl excelentní politik, bezchybný prezident a člověk bez vady. Někdy byl legrační, někdy nám pěkně zavařil (mj. amnestie po jeho nástupu), měl zmatky ve svém osobním životě – ale pro naši zemi udělal v obecné i zahraniční politice hrozně moc! To věděli po celém světě. Jestliže se lidé usmívali nad fotkou Havla s krátkými nohavicemi, trapný jim byl pohled na Klause, jak krade pero. V tom je ten rozdíl.

Dovedete si představit, jak lidé oplakávají Václava Klause? On zřejmě taky ne. Může se slovo „nenávist“ rýmovat se slovem „závist“?

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012