Slovo šéfredaktorky - 28. říjen...

Mandelinka bramborová
to je americkej brouk,
kdyby na něj hajný přišel,
dal by si ho za klobouk.
Díky straně a čest práci -
brzy budou z nás žebráci.
Strana ví, co má nám dáti
- cenu jedna k padesáti.
Tak to byla písnička, kterou jsem na přání paní učitelky "děti, kdo znáte nějakou písničku" zazpívala v první třídě. A hned byl průšvih. Bylo to koncem padesátých let po měnové reformě, kdy lidem za padesát korun byla dána koruna jedna. A to druhý den po zapřisahání se prezidenta Zápotockého, že k žádné měnové reformě nedojde. Politici lhali vždycky a lžou i nadále.
Avšak ani moje mladší sestra se nedala zahanbit:
Okolo Suče žebrák se vleče,
šaty roztrhaný do bot mu teče.
(Oblíbená to píseň Vissarionoviče Stalina, ale s trošku jiným textem.)
Tak jsme si jako děti rodičů "provokatérů" zadělali na špatný kádrový posudek. No, neměl to lehké ani můj synek Marek, který nastoupil do školy už v době "perestrojky", kdy se mohlo mluvit a zpívat leccos. Jenže, zazpíval dvanáctislokovou baladu o divokém koni Zebradanovi, plnou dramatických zvratů, kterou po mém příkladu doprovázel gesty. Například při "když objevil se cizinec a nastal velký shon, on podivně byl ustrojen a nám byl pro posměch, my mysleli že zelenáč to který z města zběhí..." uměl Marek napodobit podivně ustrojeného zelenáče tak dobře, že všichni okolo řvali smíchy. Ne však "souška" učitelka. Vychována komunismem a k nenávisti proti všemu západnímu včetně kovbojů, zvedla prst a pravila: "Děti, slyšely jste už někdy takhle ošklivou písničku?" Můj šestiletý Mareček, který se do této chvíle domníval, že umí HEZKOU písničku, měl slzy na krajíčku. Doma se mi naštěstí svěřil a já jsem mu jemně vysvětlila, že nikoli písnička je na vině, ale paní učitelka je divná...
Proč to píši? Dává mi to souvislost se všemi lživými prohlášeními, jakým bylo například komunistické tvrzení, že 28. říjen je svátek ZNÁRODNĚNÍ. Může vůbec někdo, chápat, že když komunisté ukradli lidem majetky, udělali z toho SVÁTEK?
A tak prosím, lidé, vzpomeňte si a uvědomte si, že svátek 28. října pochází od velké snahy T. G. Masaryka, jeho druhů a přátel o první samostatný československý stát, který byl prohlášen 28. října 1918. A přestože bylo plno problémů, tento mladičký stát prosperoval nad míru dobře až do té chvíle, kdy jej zničili němečtí fašisté a poté, po skončení války, v této destrukci pokračovali komunisté. Jak bude pokračovat dál, záleží i na Vás...
Eva StřížovskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad