Slovo na leden

Eva Střížovská 1 2013 Slovo redakce česky

Je první den roku 2013. Na  rozdíl od mnoha pověrčivých lidí na světě mám třináctku ráda.

Třináctého května  jednoho roku se mi narodila krásná holčička jako broskvička. A necelé dva roky nato, třináctého února zase  pěkný klučík.  A třetí děťátko, které přišlo na svět o dost let později, chtělo také dodržet tradiční třináctku. Ale lékaři s tím nesouhlasili a tak uspíšili porod už jedenáctého ledna.  Šlo jim to hodně ztuha, protože děťátko bylo hodně velké, přes čtyři kila a vůbec  se  mu ven nechtělo, když ještě nebylo toho třináctého… Brzy bude mít chlapec Ježíšovy narozeniny. Přemítám, zda-li je oslavíme jedenáctého nebo raději třináctého ledna….ale je v tom trojka, vlastně dvě… a já jsem taky trojka, zabývám-li se numerologií, což se ale moc nezabývám…

Snad  mi prominete, že tentokrát vynechám veškeré politické kabarety. Drží se mne ještě vánoční a povánoční nálada a nechci si ji kazit. O politice napíše Venda Šebrlová, ale vy se spíš podívejte na rubriku rozhovor, kde mluví jeden z nejmoudřejších lidí v této zemi, pan Zdeněk Mahler. Jedna z radostí všedních dnů je pustit si české rádio dvojku v půl deváté ráno. To je úleva, slyšet rozumné a inteligentní osobnosti  mluvit k současným problémům…a tak si se svolením dvojky občas dovolím něco z těch mouder dát na naše web stránky a také si můžete všechno najít na jejich webu…

Pan Zdeněk Mahler o mně kdysi řekl, že jsem apoštol.  Bylo to v úplných začátcích vydávání  Českého dialogu. Byla jsem plná energie a dobrých úmyslů pospojovat našince z různých zemí. Byla jsem ale také hodně naivní a netušila jsem, co taková snaha o  pospojování  obnáší.   Nicméně nelituji. Věřím, že člověk je na světě proto, aby se něco přiučil, dozvěděl a splnil nějaký smysluplný úkol. Co jsem za dvaadvacet let vydávání časopisu splnila za úkol nechť posoudí jiní, ale naučila jsem se dost.  Přinejmenším veliké trpělivosti , chápání různých jiných názorů, ale i houževnatosti jít si za svým, nedat se odradit nezdary, spokojit se se skromnými materiálními podmínkami k životu.

Doktor Mahler mluví o chybějících hodnotách v současné společnosti, kdy se Bohem staly peníze, o české historii, leckdy pohnuté ale posilující národ, o  Masarykovi a jeho odkazu i o naději, která je v lidských duchovních schopnostech, v invenci a nápadech.

Nedávno jsem se setkala se svým dlouholetým kamarádem – lékařem. Kromě toho jak se mi daří zdravotně se zeptal jak se mi daří finančně. Jak to myslíš, opáčila jsem. Jestli mám  nějaké úspory v bance?  A to jako na co a proč? – No, vlastně máš pravdu… máš kde bydlet, máš střechu nad hlavou, nemáš hlad a žízeň…to mnohým lidem chybí, přemítal  on.

A já jsem ho pravdivě doplnila:  Mám hodné děti a vnoučata a dobré přátele doma i ve světě.  Jsem šťastný člověk. A to také přeji všem svým milým čtenářům do roku se šťastnou třináctkou.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012