Vzpomínka na Jožku Pejskara

Jožku jsem poprvé poznala v San Diegu v říjnu 1982. To právě zde založil Odbočku Československé národní rady americké spolu s dr. Janem Neumannem, s manželi Dražilovými, Martinem Zubatým, Ivou Feierabendem a dalšími krajany. Jožka byl nadšeným vlastencem a dovedl jiné krajany inspirovat. Naše „Odbočka“ se scházela několikrát za rok a vždy byl pěkný program. Měli jsme asi 35–40 členů a scházeli jsme se v různých klubovnách, protože jsme neměli vlastní budovu. Každé léto jsme pořádali krajanský piknik ve Fallbrooku (městečko asi hodinu jízdy autem na sever od San Diega), kde Pejskarovi bydleli. Jožka pokaždé ještě pozval krajany z Los Angeles – to přijeli sokolové, muzikanti, zpěváci a tanečníci a sešlo se pokaždé aspoň 200 i více krajanů. Odbočka celkem vzkvétala až do r. 1989. Pak lidé chodili méně, protože mohli jezdit do staré vlasti, nebo se tam i vrátit. Někteří také během času zemřeli nebo se odstěhovali jinam v USA.
Výborové schůze se vždy konaly u Jožky a Aničky ve Fallbrooku – účastnila jsem se skoro všech. Koncem devadesátých let už Jožka musel svoji činnost omezit, ale stále se zajímal o to, co se děje. Chodili jsme ho často navštěvovat, z čehož měl velkou radost. V roce 2000 jsme Odbočku přejmenovali na České a slovenské kulturní sdružení a scházeli jsme se dále. Účinkovali zde zpěváci Waldemar Matuška, Eva Pilarová, též Jiřina Bohdalová i Jára Kohout.
Jožka Pejskar zemřel začátkem října roku 1999 ve věku 87 let. Členstva stále ubývalo a dnes má naše Sdružení už jen asi 7 členů. Naštěstí se zde utvořila skupina „těch mladších“ – tedy krajanů, kteří se narodili asi kolem r. 1960 nebo později a přistěhovali se sem většinou až po sametové revoluci. Ti pořádají pěkné programy několikrát za rok pod vedením vlastenek Markéty Hančové a Anny Hrabčákové, a tak krajanský život v San Diegu zdárně pokračuje.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad