Vánoční večírek MČK a redakce Českého dialogu

Druhá část
Druhá vyznamenaná je Jiřina Hanzlová. Seznámily jsme se v roce 1990 u příležitosti vzniku honorárního zastupitelství Austrálie v Československu. A od té doby je Jiřina Hanzlová věrná Českému dialogu, Mezinárodnímu českému klubu, jemuž pomáhala v prvních krůčcích. V letech 1996 a 1997 (kdy jsme na rok měli sponzora) byla jeho ředitelkou a zastala veškerou práci i s výrobou časopisu, organizováním akcí MČK atd., když jsem na tři měsíce odjela do Austrálie. To je na knihu . Zkrátka Jiřina Hanzlová, ačkoli má své zaměstnání jako odpovědná korektorka v nakladatelství Mladá fronta, pomáhá obětavě s čím je třeba. A taky s námi na večírcích zpívá, vždyť je odchovanka slavného dětského sboru Kulínčat, tak jako třeba Jana Koubková, Jiří Korn…..!
Historička, dr. Jana Volfová dostane medaili příští rok, neboť to bude již patnáct let, co s námi pracuje. Napsala velkou řadu historických článků, a to vtipně, což nebývá pravidlem. Její články zaujaly vydavatele Alexandra Tomského natolik, že staly podnětem pro tři veselé i poučné knížky s názvem Českých dějin hrátky ošidné. První se pro velký zájem dočkala třech vydání, další neméně. Přesto paní spisovatelka nezpychla a píše pro nás nezištně (!) dál. Loni Jana Volfová získala zaslouženě cenu Český patriot.
Jak jsme po zahájení večírku představovaly s kolegyní Martinou Fialkovou hosty, vyšlo nám, že na řadě pro ocenění je i Lidka Lojdová se svými vtipnými kresbami a, básněmi a povídkami, Venda Šebrlová, která píše Stalo se, glosy a recenzuje knížky. A vlastně i další dobří lidé, kteří jsou členy klubu.
Martina už deset let mj. připravuje za klub pořady Hovory bez hranic (taktéž snad její stejnojmenná knížka spatří někdy světlo světa) A představily jsme spolu i další hosty. Byli jimi kromě shora zmíněných:
Pavla Šulcová, její ž příběh je dojemně popsán v knížce Vzpomínky malého uprchlíka. Pavla se v devadesátých letech vrátila do země, odkud jí rodiče odvedli, když jí bylo devět let. Zachovala si krásnou češtinu a přidala k ní díky životu v Kanadě a v USA perfektní angličtinu, takže je dnes vyhledávanou učitelkou angličtiny. Napsala také praktickou učebnici Frázová slovesa, kterou máme pro zájemce také v naší redakci.
Milan Leimberger je Pavly přítel, který se nedávno vrátil z Kalifornie a celý náš večírek nafotil. Umí pracovat s diapozitivy, měnit je na obrázky na CD atd., , umí měnit staré velké vikdeokazety na DVD a další věci, týkajících se takových a podobných, technických záležitostí, kterým já vůbec nerozumím. Takže jsem ho hned radostně zahrnula horou starých diáků…a už mi volal, že je má hotové – hurá!
Na fotografii Jiřina hanzlová přebírá ocenění a růžičku
foto: Josef Louda
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad