Vánoční večírek MČK a redakce Českého dialogu

-ES- 12 2012 Ostatní česky

3. část

Na večírku  nemohla chybět báječná zpěvačka Maruška Zigmund, která je už po několik let hvězdou těchto večírků . Narodila se a vyrostla v Moskvě, kde byla sportovní novinářkou. Když jí  zemřela maminka  a ona se ponořila do různých dokladů, zjistila historii své rodiny. Její český dědeček Zikmund byl kdysi dávno povolán do Ruska, aby tam založil Sokol. Ale přišla bolševická revoluce a on se už nesměl  vrátit A tak si našel ženu a založil rodinu. V Marušce se po tomto poznání probudil český patriotismus. Sama se naučila česky a začala sem jezdit.  Našla si práci (pracuje v noblesním obchodě Moser v centru Prahy), začala se zdokonalovat ve zpěvu u prof.  Jarmily Vrchotové. (Ta bohužel nedávno zesnula ve věku 86 let)  a dělala všechno proto, aby získala české občanství. A to se jí právě teď po dlouhých peripetiích podařilo, takže můžeme gratulovat. Se svým přítelem, synem paní profesorky Ladislavem Vrchotou, muzikantem , vystupují  veřejně a mají úspěch. Už zahráli v Hovorech bez hranic v Městské knihovně a připravujeme s nimi další pořady.

Na večírek přišel na chvíli pan režisér Ján Simkanič, který právě naše Hovory bez hranic v Knihovně režíruje.  A také virtuózní klavírista a temperamentní a vždy úsměvný muž Tomáš Víšek. Pozvali jsme jej, aby pro náš Mezinárodní český klub zahrál v Českém muzeu hudby 17. února. Koncert se bude konat při příležitosti křtu nové významné publikace o Antonínu Dvořákovi, ve spolupráci s nakladatelstvím Vyšehrad, které knihu vydává. Přijďte, bude to událost.

Vladimír Pechar je známým výtvarníkem, skautem a také muzikantem. Přišel s ženským doprovodem a hezky jsme si spolu zahráli a zazpívali.  Muzikantem a dokonce profesorem n a Ježkově konzervatoři a také kapelníkem vynikající kapely  Bohemia  Big Band  je  Bohuslav Volf, který vždy přinese na večírek malé kremrole od manželky (díky!) pro které tam přijdou lidé stejně jako kvůli Marininu štrúdlu.

Profesorka Lilije Komnjacká, ačkoliv vyrůstala v Sankt Petěrburgu, je také českou patriotkou. Tam byla činná mj. v Čapkově společnosti, v Praze už léta učí češtinu, nyní na Slovanském gymnáziu. Když jsem kdysi  – tehdy ještě ruskou  Marušku učila mou oblíbenou ruskou píseň Rozkvetla kalina (zajímavé, že mnohé ruské dívky neznají ruské písně, zatímco my jsme se je tady museli povinně učit, ale písně za nic nemohou, jsou krásné), právě Lilka nám pomohla se slovy, abychom to moc nekazily.  Zpíváme si s Marusjou, jak já jí láskyplně říkám, občas všelicos a většinou končíme jednou ruskou a jednou americkou. Tak to bylo i tady za podpory dalších účastníků. V českých koledách vynikala Pavla Šulcová a taky Lilije.

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012