Ještě máte možnost!

V adventním čase se mnozí z nás rádi projdou po staré Praze. Předvánoční atmosféra pohladí po duši zvláště tam, kde je možné dotknout se kultury. Koncerty, výstavy, krása staré architektury, parky s ojíněnými stromy, Vltava, do které se snášejí sněhové vločky… a mnoho dalších krásných zážitků má ten, kdo zrovna nespěchá do supermarketu.
A ten, kdo by si rád i trošku zavzpomínal… ať si nenechá ujít výstavu v prostorách kavárny Uměleckého průmyslového muzea v Praze. Naproti Rudolfinu, kde na střeše již v brzkém odpoledni, kdy se začíná stmívat, září pozlacené sochy, vstoupíte do muzea, sestoupíte dolů do kavárny a užasnete. Dixielandu (přesněji Traditional Jazz Studio) Pavla Smetáčka je 55 let! A pořád hraje, a jak – výborně, senzačně! Výstava fotografií Antonína Maříka a Jiřího Pechara přibližuje někdejší studentské nadšence rozdávající radost prostřednictvím tradičního jazzu. Všichni je známe, všichni jsme na ně chodili a mnozí chodí dodnes. A klobouk dolů před jejich jazzovým studiem a interpretací pro posluchače.
V kapele pod vedením klarinetisty Pavla Smetáčka se za ta léta samozřejmě vystřídala řada muzikantů. Většina se v oblasti tradičního jazzu dobře uplatnila, ať už u Pavla Smetáčka nebo v podobných kapelách, které koncem padesátých let a začátkem šedesátých u nás přes protesty mocných vyrůstaly jak houby po dešti.
Nelze v tomto krátkém článku obsáhnout bohatou historii a úspěchy této jedinečné kapely. Ale pokud ji máte rádi tak jako já, určitě se ve shora zmíněné kavárně stavte na kávu nebo na skleničku, výstavu si prohlédněte, zavzpomínejte, jste-li tedy pamětníky, a v každém případě smekněte..
Ale musíte si pospíšit, jen do konce tohoto roku!
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad