Slovo na prosinec

Před dvaceti lety v roce 1992 se schylovalo k rozdělení Československa. Pánové Mečiar a Klaus se na tom v podstatě dohodli. Za Slováky mluvit nemohu, ale Češi nosili po celý rok 1992 do budovy parlamentu, kde jsem se tehdy jako novinářka dost pohybovala, balíky petičních archů za zachování společného státu. Byly ignorovány.
Už půl roku jsme byli bez prezidenta. Václav Havel odstoupil v létě. Do zahrady v Lánech tehdy pozval novináře. Byl hezký slunečný den. Seděli jsme na trávě a neformálně se rozmlouvalo. Hlavní otázkou bylo, jestli se chce stát příštím českým prezidentem. Odpověděl něco v tom smyslu, že o to nebude nijak zvláště usilovat, ale když ho lidé budou chtít, tak že to vezme. ..
Byl to trochu divný konec roku. Byla jsem asi měsíc dva předtím na jakém si občanském shromáždění v Bratislavě, kde se sešli ti, co rozdělení nechtěli. Jestli si dobře vzpomínám, organizovala to redakce časopisu Mosty, který vedla úžasná Slovenka jménem Soňa Čechová. Přijely jsme tam se spisovatelkou Sašou Berkovou a ona tehdy před plným a emocemi sršícím sálem srdnatě prohlásila, že ví, že se rozdělíme. Lidé protestovali, ale Saša měla pravdu, byla to chytrá žena… bohužel ani ona, ani šarmantní Soňa už nežijí.
V tomto měsíci asi vrcholí kabaret zvaný přímá volba prezidenta. Třem kandidátům – chorobně ambiciózní Janě Bobošíkové, pro svůj prospěch zřejmě všehoschopnému Vladimíru Dlouhému a průbojnému podnikateli Tomio Okamurovi nebyly uznány všechny podpisy jejich podporovatelů, tudíž byli oficiálně vyřazeni z prezidentského klání. Brání se a požadují přešetření všech hlasů. Jen jejich nebo i všech dalších kandidátů? To mi nějak uniklo. V každém případě to znamená zdržení volebního procesu. Že bychom zase byli nějaký čas bez prezidenta, když Václav Klaus bude muset Hrad brzy opustit?
Ptají se mně přátelé a známí koho budu volit. Ačkoli to téměř nikdo dopředu neříká, já to klidně řeknu: ženskou. Už je jí na Hradě třeba. A jsou tam dvě, které by si to obě zasloužily. Dobrá, moc dobrá duše Táňa Fišerová, která byla nějaký čas v Senátu než ji odtud vlci vyštípali, což tak dopadá většinou se všemi slušnými lidmi, kteří se tam v dobré víře ocitnou . Druhá je Zuzana Roithová. Má zkušenost jak to chodí v Evropském parlamentu, kde se jí podařilo vydržet i když je slušná.
Mimochodem, moc mne zaujala wwww mladá žena, ekonomka, která vystoupila na mítinku 17. Listopadu a sklidila velký ohlas. Nahlas a bez krupulí řekla, že to bahno korupce a zlodějny politiků je celosvětově prorostlé s nadnárodními firmami a že jestli si někdo myslí, že nějaký politik, když prohlásí, že to změní , je velmi naivní. Změnit to mohou jen lidé, třeba sdružení v činných společnostech velkým nátlakem. Já to tady říkám moc zjednodušeně, raději její zajímavý rozhovor, který byl před týdnem v rádiu, brzy na tyto stránky dám..
A prosinec? To jsou také vánoce, že? U nás v Česku budou u mnohých rodin skromné, ceny se zvyšují, lidí bez práce je hodně… ale jsou to přece svátky pohody, míru a lásky.
Tak ať jsou takové.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad