O volbách

I u nás v USA je „blbá nálada“ po volbách. Je jasné, že nešlo jen o souboj mezi demokraty a republikány. Šlo o to, má-li občan mít odpovědnost za svoje činy, nebo má-li zůstat celý život rozmazleným dítětem, které všechno chce mít už včera, a když to nejde, požaduje, aby se o něj „někdo“ staral.
Za starých dobrých časů nás učili, že nejdříve si musíš na věci vydělat, a pak si je můžeš koupit. Dnes je tomu často naopak – „Já chci všechno mít, ale nemám na to, tak si půjčím, nebo si to vydupám ze státní pokladny, nebo to ukradnu.“ Bývalo desatero přikázání – kam se to ztratilo? Učili jsme se: „Miluj bližního svého jako sebe samého.“ šechno je dovoleno včetně hrubého chování a nestoudnosti. Když kandidát na jakoukoliv funkci potřebuje více hlasů ke zvolení, tak si je nějakým způsobem opatří – včetně podvodů. Naslibuje hory doly. To funguje až potud, dokud jsou peníze ve státní kase. Ale ty už také docházejí. Nevadí, zvýšíme daně, a to komu? No přece těm, kteří ještě byli tak hloupí, že se něčemu naučili, pracovali, zakládali nové podniky, vymysleli nové vymoženosti, najímali pracovníky a platili daně. Nejsme za nic odpovědni – ani za své zdraví. Budeme jíst, nač je chuť, i třeba nezdravě, budeme popíjet alkohol do nekonečna, budeme brát drogy a když onemocníme, stát to zaplatí, případně to zaplatí ti „bohatí“, kteří byli schopni si najít slušné zaměstnání. Je na světě moc lidí, kteří by pracovat mohli (i s nějakým tím handicapem), ale kteří nikdy dělat nebudou. Ti pak naříkají na diskriminaci, brečí a škemrají a nakonec dostanou různé „dávky“, jen aby byli zticha a zvolili nějakého Jánošíka do funkce. Tak to dopadlo v USA a podobně to začíná vypadat v ČR, kde se chystá přímá prezidentská volba. Vzpomeňme, jak to bylo třeba v roce 1918. Dělal profesor Tomáš Garrigue Masaryk nějakou prezidentskou kampaň? Ani ho to nenapadlo! Vlastně ani nebyl doma v Praze. Kolem 28. října 1918 byl v USA, kde vyjednával s prezidentem Wilsonem, jak dopravit české a slovenské legionáře z ruského Vladivostoku domů do vlasti východním směrem, protože přes Rusko to nešlo kvůli revoluci. Mezitím ho doma zvolili prezidentem a Masaryk se vrátil do Prahy až před Vánocemi roku 1918. A jeho první cesta vedla do nemocnice za manželkou Charlottou.
Kterýpak ze současných prezidentských kandidátů je schopen něco podobného dokázat dnes? Ať se přihlásí. Hned ho zvolíme prezidentem bez dalších debat.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad