Rozhovory s Milenou Štráfeldovou

11 2012 Ohlasy a názory česky

Píše nám paní Dolanská ze San Diega:

Musím říci, že me velmi zaujaly. Sama prožívám trochu takove "zlomy" ve svém životě. Moje vlastni děti ( věk kolem 50-ti) pržívají různé problémy středního věku- kam vlastně

směřuje můj život, udělal(a) jsem toho dost, na kolik mám ještě čas, co po mně tady zůstane a pod.

Poměr dcery a matky je prý obyčejně dosti problematický, s tou Dorou to bylo asi težké pro dceru. Souhlasím s paní Milenou, že se ve stáří špatně spí. Já také často jsem vzhůru ve 3 ráno a první jdu k počítači se podívat, co je tam nového od pí Střížoské nebo od jiných lidí v ČR. Pokud Píši nebo odpovídám, dělám to vždy brzy ráno, pokud ostatní spí a dají mi pokoj.

Problém odpovědnosti-  to je velmi důležitá lekce a je nutno tomu učit hned ze začátku, zvláště když se mluví o svobodě a demokracii.  Že si máme vážit lidí vynikajících - s tím souhlasím. Ti nam ukazují cestu do budoucnosti. Neslavíme ani tak tyto osoby "osobně", ale já v nich spíše vidím prst boží - dar talentu, který svítí jako pochodeň pro ostatní. Zde v USA každý tvor odjakživa považuje svobodu za danou veličinu a plně ji využívá, ale s odpovědností za činy už je to slabší. Oboje  se lidé musí učit zároveň. To se například projevuje ted´při volbách - i zde v této zemi svobody. Je dost lidí,kteří nepůjdou volit. Proč? Hlavně z lenosti - nechce se jim stát třeba ve frontě, nebo přemýšlet a rozhodovat se. Je to hrozná neodpovědnost si říkat, že "na mně nezáleži." Vidíme, jak to nedávno dopadlo v ČR v krajských atd. volbách. Byla to hrůza. U nás bývá účast při volbách tak kolem 60-70 procent voličů. Letos to snad bude víc. Už toho povídání nechám.

 

Zdraví Vás Marie Dolanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012