Zvítězil strach?!

Venda Šebrlová 10 2012 Aktuality česky

S radostí  jsem se dívala do otrávené tváře profesionálního komunisty Jiřího Dolejše, který v Praze prohrál volby do Senátu. Dostal se do druhého kola, tam ho převálcovala architektka Daniela Filipiová z ODS. (Ta získala vůbec nejvíc hlasů v těchto senátorských volbách!) Komunistům tak zůstali nadále jen dva poslanci a KSČM proto nemá v Senátu svůj poslanecký klub (a výhody z toho vyplývající, např. služební auto, sekretářku atd.). Takže se nepovedlo už po deváté...

Jak dopadly další známé tváře? V Praze prohrál herec a dosavadní senátor Tomáš Topfer (ODS) , kterého vyšachovala prof. MUDr. Eva Syková (ČSSD)., která dostala 52% hlasů. Senátorem se stal Jiří Čunek (KDU-ČSL), proslulý spory s Romy, ten dostal ve Vsetíně 70% hlasů. Že by vzbuzoval další naděje na řešení nekonečných problémů? Tomio Okamura (cestovní ruch) ve Zlíně kandidoval jako nezávislý, zvítězil a na základě toho okamžitě oznámil svou kandidaturu na lednovou volbu prezidenta republiky. (V průzkumech veřejného mínění je třetí za Janem Fischerem a Milošem Zemanem.) Senátorkou se stala také bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová (s podporou Strany zelených), exministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) porazila komunistu Jiřího Valentu. Další exministr, Jiří Bublan (ČSSD), porazil v Třebíči komunistu Josefa Zahradníčka. V Teplicích, kde jsou značné sociální problémy, nakonec nezvítězil Jaroslav Dubský (KSČM), ale  Jaroslav Kubera (ODS). Senátní křeslo neobhájil ministr Alexander Vondra a už nekandidoval Petr Pithart. Celkem vzato – jednotlivé výsledky stojí za přečtení!

Jaký je dojem z krajských a dvoukolových senátních voleb? Po prvním kole to vypadalo, že komunisté zahájili vítězné tažení do politiky. V senátu se jim to (zatím?) nepovedlo. Zato v krajích probíhají jednání a ochoten „obcovat“ je každý s každým. Ve volbách do Senátu prokazatelně prohráli komunisté a ODS. Premiér Petr Nečas to komentoval, že to není vina jeho nebo vedení ODS, ale rozhádaných frakcí ve straně. Za čtrnáct dní čeká stranu kongres a tam se určitě budou dít věci!

Komunisté si „libovali“, že Praha už není jen pravicová, jako dosud...  ČSSD už ohlásila, že bude koaliční vládě co nejvíc komplikovat život. Je pravda, že politická mapa naší republiky se za uplynulé roky pomalu měnila na oranžovo-červenou a budeme mít dost co dělat, politiky ohlídat. V senátních volbách (skoro) zvítězil rozum půl miliónu voličů (ale přijít jich mělo 2,8 miliónu!). Nebo se lidé přece jen rozpomněli na doby po vítězném Únoru a dostali strach? Alespoň to!

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012