Příběh Tengenenge stále pokračuje …

Stálí čtenáři Českého dialogu sisnad vybavují z tištěné formy tohoto časopisu rozzářené tváře zimbabwských dětí a soch pořízené v Tengenenge v předchozích letech, stejně jako informace o aktivitách českých dobrovolníků v této unikátní vesnici.
Pro ně i další čtenáře se zájmem o charitativní pomoc jsou určeny i následující řádky… Změny v této oblasti Zimbabwe probíhají pomalu a celá komunita je nadále závislá na přímém prodeji soch. Plány, které měl s rozšířením prodeje soch Dominic Benhura, zimbabwský sochař z Harare a majitel dolu na kámen, se nenaplnily, a vesnice žije dál svým životem, spravována od roku 2012 opět nepříliš efektivně místním managmentem.Bez ohledu na změny v bezprostředním okolí, které ještě více prohlubují komplikovaný přístup do vesnice (jediná komunikace již vede přes pozemky zakoupené čínskou firmou, a světové renomé (sochy z Tengenenge byly vystavovány ve světových galeriích v USA, Austrálii, VB, Francii i Národní galerii v Praze) byly donedávna děti z Tengenenge okolnostmi nuceny stát se pouze sochaři, bez ohledu na jejich přání či talent. Tento fakt se postupně mění díky výrazné podpoře Klubu přátel Tengenenge v ČR (blíže viz. www.tengenenge.cz), jehož cílem je zajistit všem dětem z vesnice rovný přístup ke vzdělání a šanci chodit do školy.
Ta skutečná škola, Horse Shoe, je devět kilometrů daleko, děti tam chodí tam stezkami v buši v době sucha, mají časté absence, nebo musí pomáhat rodičům pracovat s kamenem. Nicméně školka, kterou tam Klub pomohl vybudovat a nadále posílá plat dvěma jejím učitelům je vhodným mezistupněm pro naplnění tohoto cíle.
V lednu tohoto roku získala školka dokonce statut registrovaného předškolního zařízení školy Horse Shoe. Možnosti jejího dalšího rozšíření pak ověřovala v únoru a březnu letošního roku skupina pěti dobrovolnic, včetně zakladatelky Klubu, Marie Imbrové (www.imbrova.cz) a její spolucestující, architektky Štěpánky Chaloupkové (taktéž autorky přiložených fotografií). Pod jejím vedením se jednak dobudovaly drenáže kolem školky (dokončené v roce 2011) a vytýčilo zcela nové dětské hřiště. Architektka Chaloupková vedla také jednání na regionálním pracovišti Ministerstva školství Zimbabwe o zbudování stavby kuchyně, pro kterou je možné obdržet od státu část potravin, nicméně její provoz musí být zajištěn komunitou. S tímto dalším cílem Klubu přátel Tengenenge se spojuje i záměr zapojit místní ženy do vaření, úklidu a dalších prací, a podporou chovu kuřat či výrobou hraček posílit jejich ekonomickou samostatnost. První vyrobené panenky byly již dovezeny do Čech a úspěšně vydraženy v Praze.
V současné době plánuje Klub společně se společností Africké sochy II. BENEFICI PRO TENGENENGE, která se bude konat 8.listopadu v Praze v Hotelu Holiday Inn. Zájemci z řad Českého dialogu jsou na této akci vřele vítáni. Také je možno přispět finančním darem konto Klubu u České spořitelny číslo 2390465389/0800 .Zájemci o přednášku či další informace na adresu: pratele@tengenenge.cz
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad