Film o Karlu Reiszovi uvidí poprvé Ostrava

Do kin míří dokumentární film o Karlu Reiszovi, vedle Miloše Formana nejslavnějším filmaři českého původu.
Slavnostní premiéra filmu Karel Reisz, Ten filmový život se uskuteční v pondělí 24. září 2012 od 19.30 hod v Minikino kavárně v Ostravě a to v rámci 4. ročníku festivalu Ostrava Kamera Oko. Tvůrci uvedou film za účasti rodiny a přátel Karla Reisze. Osobní účast na slavnostní premiéře potvrdili Pavel Reisz - bratr Karla Reisze a Walter Lassally - držitel ceny Oscar za nejlepší kameru filmu Řek Zorba.
Snímek Karel Reisz, Ten filmový život zachycuje zajímavý osobní i pracovní příběh muže, který si odnesl ze svého dětství v Ostravě a Československu vklad pro zakládání Anglické nové vlny a Free Cinema. Ve filmu o něm vyprávějí členové jeho rodiny, kolegové z britské kinematografie a spolupracovníci jeho slavných filmů. Dále pak i někteří herci, kterým Reisz pomohl nastartovat jejich kariéru. Ukázky z Reiszových děl ilustrují jeho umělecké postoje a východiska a dovolí nahlédnout do nitra jeho postav a příběhů.
Karel Reisz, jeden ze zakladatelů Free Cinema se narodil v Ostravě. Stál u zrodu hnutí, které dalo Británii a světu nový pohled na sociální film. Hnutí, které poté v šedesátých letech inspirovalo Francouzskou a Českou novou vlnu. Karel Reisz se později prosadil i v Hollywoodu (The Gambler 1974, Who´ll Stop the Rain 1978) a stal významnou postavou světového filmu. Jako Wintonovo dítě byl zachráněn před smrtí v koncentračním táboře. Ve 13 letech odjel do Anglie, vstoupil do RAF, po válce se stal pedagogem, ředitelem Britského filmového institutu, úspěšným producentem a režisérem.
Film popisuje Reiszův život se zvláštním důrazem na zásadní vliv, který měl pro založení hnutí Free Cinema. Hnutí, které zanechalo v Británii svůj odkaz a zaznamenalo Británii, která už dnes neexistuje. Filmy Free Cinema jsou cenným dědictvím – fascinujícím, krásným, někdy nadějným a často smutným, ale vždy autentickým. V jeho prvních filmech je možné vidět zásadní vliv Ostravy, města, které je fascinující, často smutné, ale plné života a pravdy. Města, které zformovalo jeho filmovou poetiku. Ve filmu je použito velké množství archivních materiálů z rodinných archivů, z archivu British Film Institute, Národního filmového archivu a Archivu soukromé filmové historie.
Scénář a režie: Petra Všelichová / Dramaturgie: Čestmír Kopecký / Producent: Jarmila Hoznauerová / Zvuk: Jakub Krajíček / Hudba: Jakub Krajíček / Střih: Jaromír Vašek / Kamera: Patrik Hoznauer
Koproducenti:
Česká televize - Televizní studio Ostrava / Čestmír Kopecký - První veřejnoprávní s.r.o. / CinemArt a.s.
Film podpořil:
Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie a Statutární město Ostrava
Více informací včetně traileru naleznete na: www.karelreisz.cz
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad