Slovo na září

Eva Střížovská 9 2012 Slovo redakce česky

Slovo na září

Tak jako obvykle, nejdřív průšvihy a nakonec nějaký optimismus...

Dostala jsem e-mail s povídáním o kandidátovi na prezidenta. Je to Ing. Zelený (ten ale nepatří do průšvihů, spíše do naděje). Mnozí ho znáte, nebo jste o něm četli, ale koukněte se taky na web - OI Český ráj.  Jsou tam i jiné zajímavé věcičky ke koukání. Např. plejáda "hrdinů naší doby". Kuká na vás z baneru jeden výtečník za druhým. Již dávno zastřelený kmotr Mrázek, kmotr Gross (dosud nezastřelený, ale co není může být), kmotr (nebo jen kulišák? Bém a jeho kámoš boháč Janoušek), a mnoho dalších, kteří se podepsali na tunelech, podvodech a morálním marasmu naší doby.

Bémovi se za jeho panování na magistrátu na krásném Mariánském náměstí, nyní přezdívaném Mafiánské náměstí,  povedlo (asi za vydatné pomoci Janouška a ředitele Dvořáka a dalších korytářů) zařídit a nařídit tzv. Open karty (povinně je musí vlastnit většina účastníků veřejné dopravy, tunel asi za třičtvrtě miliardy jak informoval denní tisk, ale policie k tomu zatím nic), nechat kdesi v zahraničních dálavách zařídit papírové jízdenky (další tunel a peníze ukryté na Panenských ostrovech, atd., atd). Minulý týden byl vyhozen nový ředitel  Dopravních podniků, pan Lich, který podal deset trestních oznámení na své podřízené-tuneláře. Naštěstí máme (zatím) dobrou státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, která nechala obratem ta oznámení prověřit. Uvidíme...

Dopravní podnik je největším pražským státním podnikem. Má největší rozpočet, stojí nás nejvíce peněz. A jak vypadá situace na kolejích a silnicích? Zoufale. Tramvaje a autobusy jezdí úplně jinými trasami než byste čekali, některé jsou zrušené, nejezdí vůbec. A ještě horší to bude od 1. září. Naprostý zmatek. Bouří se dokonce řidiči MHD, kteří dosud netuší kudy a jak budou jezdit. Já píšu tento sloupek v lese na chatě, protože mně cestování MHD po Praze v minulých dnech tak vytočilo (a zdrželo), že radši sedím tady, kde mi pro nedostatečný signál zase moc nefunguje internet...

Takže Dopravní podnik je momentálně kauza číslo jedna. Druhou zajímavostí je přípravovaná přímá volba prezidenta. To byste se nasmáli, kdo všechno kandiduje...ale smích by vás přešel, kdybyste věřili tomu, že na prvním místě v počtu získaných bodů je zatím bývalý komunista Jan Fischer a hned za ním v závěsu alkoholik a agresivní egoista Miloš Zeman. Kandiduje také několik žen: poslankyně EU Ludmila Roittová, herečka se zkušeností v Senátu Stáňa Fišerová, známá advokátka Klára Samková a Jana Bobošíková (její momentální funkci nevím, ale je vždycky všude).

Očas si najděte, jestli internetujete, MF Dnes a Lidovky. Najdou se tam i zajímavé komentáře. Např. ekonomický komentář Alexandra Tomského s názvem Na hraně debility. Píše: "Premiérův útok na debily, jimiž mínil nestranické ekonomy, kteří ne a ne pochopit, že dospějeme k blahobytu vyšším zdaněním, je typickou ukázkou politiky, která má skrytý cíl -  udržet zbytnělou státní mašinerii na víceméně stejné úrovni..." dál už si čtěte sami. A. Tomský je nejen vzdělaný a přemýšlivý člověk, ale má i letité zkušenosti ze zásahů premiérky M. Tchatcherové do stavu tehdejší ekonomiky ve Velké Británii..

A nakonec to pěkné: Poslední zářijový týden bude patřit v Praze zahraničním Čechům. Krajanský folklórní festival, besedy, setkání a vyvrcholení v Národním divadle 28. září na sv. Václava. Už tento měsíc otiskují Lidové noviny seriál na toto téma a rozhlas představuje dvacítku Čechů, z nichž posluchači vyberou toho svého.

Těším se na krásná setkání a nejsem sama...

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012